Skip to Content


افزایش 2 برابری قیمت برنج در دولت روحانی با وجود ادعای تورم تک رقمی!


با وجود ادعای تورم تک رقمی از سوی دولت یازدهم، قیمت کالاهای اساسی چون برنج 2 برابر یعنی 100 درصد افزایش قیمت داشته است.

به گزارش میبد خبر، حدود 4 سال پیش بود که دکتر روحانی با تکیه بر شعارهای اقتصادی و قول صد روزه برای حل مشکلات اقتصادی کشور! توانست رای بیش از نیمی از ایرانی ها را به خود اختصاص داده و در انتخابات به پیروزی رسید.

اکنون پس از گذشت 4 سال از ریاست جمهوری دکتر روحانی و شکست پروژه «دستاوردسازی برجام»! به عنوان دستاورد 4 ساله دولت یازدهم، موضوعی که اکنون به عنوان دستاورد دولت یازدهم مطرح می شود کاهش دادن نرخ تورم از 40 به زیر 10درصد است.

با تطبیق شرایط بازار و آمارهای رسمی اعلام شده از سوی بانک مرکزی و مرکز آمار که از دستگاه های وابسته به دولت هستند می توان از زیر سوال بودن این دستاورد نیز سخن گفت.

در همین رابطه با کم ترین گشت و گذار در سطح بازار و نگاهی به آمارهای ارائه شده از سوی مراجع رسمی می توان از افزایش قیمت بیش از 50 کالای اساسی در دولت یازدهم اطلاع پیدا کرد؛ افزایش قیمتی که هیچ گونه قرابت و تناسبی با نرخ تورم اعلام شده از سوی دولت ندارد.

یکی از کالاهای اساسی که در دولت یازدهم افزایش قیمت قابل توجه و حتی غیرعادی را تجربه کرده است برنج است.

بر اساس گزارش بانک مرکزی از متوسط قيمت خرده فروشي مواد خوراکي، در هفته قبل از روی کار آمدن دولت یازدهم (هفته منتهی به 11 مرداد 1392) قیمت هر کیلو برنج داخلی درجه یک در میادین شهرداری 6400 تومان بوده است؛ این در حالی است که مطابق آخرین آمار بانک مرکزی، قیمت هر کیلو برنج داخلی درجه یک به 11 هزار تومان رسیده است. به عبارتی در دولت یازدهم تاکنون برنج داخلی درجه یک 71 درصد گران شده است.

گزارش بانک مرکزی از قیمت برنج در سطح بازار هم از گرانی شدید آن در دولت روحانی حکایت دارد. مطابق آمار بانک مرکزی، هر کیلو برنج داخلی درجه یک در سطح بازار در هفته قبل از شروع دولت یازدهم  7200 تومان و برنج داخلی درجه دو 5600 تومان بود که در هفته های گذشته به ترتیب قیمت این دو نوع برنج به 12300 و 8900 تومان رسیده است. مطابق این آمار قیمت برنج داخلی درجه یک در سطح بازار در این مدت 71 درصد و برنج داخلی درجه دو 59 درصد افزایش یافته است.

همچنین مسیح کشاورز دبیر انجمن واردکنندگان برنج، از افزایش صد درصدی  قیمت برنج ایرانی در سال 95 خبر داده است.

انتهای پیام/*

یزد رسا
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.