Skip to Content


افزایش 10درصدی یک یارانه توسط دولت/ هزینه نگهداری از معلولان و سالمندان تعیین شد +سند


با تصویب هیات وزیران، یارانه دولتی به مراکز روزانه و شبانه روزی نگهداری معلولان، سالمندان، بیماران روانی مزمن و مبتلایان به اوتیسم حدود 10درصد افزایش یافت.

 به گزارش " میبد خبر"؛ به نقل از خبرگزاری مشرق، هیئت وزیران در جلسه 27مرداد ماه خود و بنا به پیشنهاد مشترک وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان برنامه و بودجه و سازمان بهزیستی، با استناد به ماده 10قانون جامع حمایت از معلولان، رای به افزایش یارانه مراکز روزانه و شبانه روزی نگهداری از معلولان و سالمندان داد.

 
افزایش یارانه ها در سال 95 درحالی با تغییر 5ماهه تعیین و تصویب می شود که بر اساس ماده 10 قانون جامع حمایت از معلولان، "میزان کمک هزینه (یارانه) پرداختی سازمان بهزیستی کشور به مراکز غیردولتی (روزانه و شبانه روزی) بابت نگهداری، خدمات توانبخشی و آموزشي و حرفه آموزی معلولان همه ساله با در نظر گرفتن نرخ تمام شده خدمات و تورم سالانه مشترکاً توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی تهیه و قبل از خرداد ماه هر سال به تصویب هیأت وزیران كشور و وزارت بازرگاني خواهد رسید."
 
بر اساس این تصویب نامه که نسخه ای از آن نیز در اختیار مشرق قرار دارد، سازمان بهزیستی کشور مجاز است با در نظر گرفتن کیفیت خدمات ارائه شده در مراکز مذکور و با توجه به سقف اعتبارات مصوب مربوط، نسبت به پرداخت یارانه بر اساس درجه بندی مراکز اقدام کند.
 
افزایش 10درصدی یارانه نگهداری از معلولان و سالمندان در مراکز غیر دولتی
 
مقایسه میزان یارانه پرداختی به مراکز نگهداری از سالمندان و معلولان در سال گذشته و امسال، حکایت از افزایش حدودا 10 درصدی میزان یارانه ها دارد، به نحوی که سازمان بهزیستی کشور در سال گذشته به مراکز روزانه درجه یک برای نگهداری از معلولان، سالمندان و بیماران روانی مزمن برای نگهداری یک ماهه از هر مددجود 340هزار تومان پرداخت می کرد که این رقم در سال جاری به 381هزار تومان در هر ماه افزایش یافته است.
 
همچنین یارانه مراکز روزانه درجه دو نیز با ماهیانه 40هزار تومان افزایش از هر ماه 300هزار تومان به  ماهیانه 340هزار تومان رسیده است.
 
دراین تصویب نامه که به امضای معاون اول رئیس جمهوری رسیده است، یارانه نگهداری از معلولان، سالمندان و بیماران روانی مزمن در مراکز شبانه روزی درجه یک از ماهیانه 500هزارتومان برای هر مددجو به ماهیانه 560هزار تومان افزایش یافته و سازمان بهزیستی موظف است یارانه نگهداری از این افراد در مراکز شبانه روزی درجه دو را از ماهیانه 450هزار تومان به ماهیانه 510هزار تومان افزایش دهد.
 
بر همین اساس یارانه ارائه خدمات تخصصی توانبخشی در منزل نیز از ماهیانه 120هزارتومان به 134هزار تومان افزایش یافته و کارگاههای تولیدی حمایتی نیز بابت هر معلول ماهیانه 392هزارتومان است که نسبت به سال گذشته 42هزار تومان افزایش یافته است.
 
هیات دولت در این تصویب نامه که در تاریخ 31مرداد ماه توسط اسحاق جهانگیری جهت اجرا ابلاغ شده است، یارانه مراکز شبانه روزی نگهداری از معلولان و سالمندان فاقد سرپرست را نیز برای مراکز درجه یک 672هزار تومان و برای مراکز درجه دو 622هزار تومان در نظر گرفته است. این درحالی است که در یارانه پرداختی سال گذشته، تنها یک ردیف برای این دسته از مراکز در نظر گرفته شده بود و به هر مرکز برای نگهداری ماهیانه این افراد، 600هزار تومان پرداخت می شد.
 
مراکز شبانه روزی نگهداری از معلولان، سالمندان و بیماران روانی مزمن با نیازهای خاص مانند ایدز، هپاتیت،ام اس، آلزایمر و ضایعات نخاعی نیز ماهیانه به ازای هر نفر 672هزارتومان یارانه می گیرند که در مقایسه با سال گذشته 72هزارتومان رشد داشته است.
 

این تصویب نامه شامل حال بیماران اوتیسم هم می شود و مراکز روزانه نگهداری از  افراد دارای اختلالات نافذ رشد (اوتیسم)، به ازای هر بیمار ماهیانه 403هزار تومان یارانه خواهند گرفت که نسبت به 360هزار تومان یارانه سال 94، چهل و سه هزار تومان رشد داشته است.

 

 

 

منبع: مشرق
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.