Skip to Content

روحانی در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی:

اظهارنظر وزرا درباره اقتصاد برای من تازگی نداشت/اجرای برجام فضای جدیدی پیش روی ملت ایران قرار می‌دهد


رئیس‌جمهور با بیان اینکه اجرایی شدن برجام را می‌توانستیم زودتر آغاز کنیم، گفت: اجرای برجام فضای جدیدی پیش روی ملت ایران قرار می‌دهد

به گزارش میبدخبر به نقل از خبرگزاری تسنیم، حجةالاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهوری در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی که امشب(سه شنبه) از شبکه اول سیما پخش شد با اشاره به فاجعه منا، اظهار داشت: امسال مردم ما قبل از آغاز ماه محرم به دلیل فاجعه منا دلشان پر از غم و اندوه شد.

وی با بیان اینکه حادثه منا نشان دهنده بی‌تدبیری حاکمان کشور سعودی بود، افزود: متأسفانه هزاران نفر زن و مرد از سراسر دنیای اسلام از جانباختگان این حادثه بودند.

رئیس‌جمهور، تصریح کرد: تا کنون پیکر 400 نفر از جانباختگان ایرانی به کشور بازگردانده شده‌اند و به خانواده‌هایشان برای خاکسپاری تحویل داده شده است و تعدادی از پیکر جانباختگان به درخواست خانواده‌هایشان در عربستان دفن شدند و تعدادی هم در حال شناسایی هستند. علت این حادثه باید برای همه مشخص شود، مردم باید از آینده برگزاری صحیح مناسک حج اطمینان حاصل پیدا کنند که دیگر چنین حوادثی رخ ندهد.

روحانی ادامه داد: بنده از تمام کسانی که در تحقق برجام تلاش کردند تشکر می‌کنم، همچنین از تمام ملت ایران که در این مسیر از حمایت و ایستادگی و مقاومتی که به خصوص در دو سال اخیر و در طول دوران مذاکره داشتند نیز تشکر می‌کنم.

وی ضمن تشکر از هدایت‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی، تأکید کرد: بنده همچنین از مجلس شورای اسلامی از طرحی که تهیه کرده بودند که وظایفی را در اجرای برجام برای دولت در نظر گرفته شده است که به تصویب نیز رسید تشکر می‌کنم و آنچه که در این مسیر باقی مانده نظر شورای نگهبان است و مجموعه‌ای از اقدامات باید انجام شود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه هفته آینده پایان 90 روز و آغاز اجرایی شدن برجام است، گفت: اجرایی شدن برجام را می‌توانستیم زودتر آغاز کنیم و در این زمان نیز دو طرف باید اقدامات خود را آغاز کنند و تا نهایی شدن این تعهدات و اقدامات حدود یک یا دو ماه طول خواهد کشید که در نهایت تحریم‌ها برداشته می‌شود و فضای جدیدی پیش روی ملت ایران قرار می‌گیرد.

روحانی در بخش دیگری از سخنانس به تشریح وضعیت اقتصادی کشور پس از اجرای توافق هسته‌ای اشاره کرد و افزود: در توافق و مذاکرات هسته‌ای یکی از نکاتی که از آغاز مطرح بود و اهمیت داشت، مسائل اقتصادی بود، نه از این جهت که اقتصاد چه روندی در کشور دارد، بلکه به خاطر آنکه حربه‌ای که دشمن در اختیار گرفته بود و در زمینه فشار به مردم ایران از آن استفاده کرد، حربه اقتصادی بود.

وی با تأکید بر اینکه تحریم تجاری در دنیا و به خصوص تحریم نفتی در عراق سابقه داشت، اظهار داشت: تحریم هوشمند در لیبی سابقه داشت، اما تحریم بانکی از ایران شروع شد و این تجربه‌ای بود که قدرت‌های بزرگ انجام دادند، باید بر روی این نکته دقت کنیم که چرا آنان فکر کردند می‌توانند با فشار اقتصادی به اهدافشان برسند.

رئیس‌جمهور همچنین تصریح کرد: سال‌هایی ما شاهد وفور دلار نفتی بودیم و روند کشور در این مسیر بود که نفت را بفروشیم و با دلارهای آن اقتصاد را اداره کنیم و عمدتاً واردات را انجام دهیم و وقتی آنها دیدند که ما به فروش نفت متکی هستیم و از طرفی نیز برای فروش نفت باید از تبادلات بانکی استفاده کنیم، فشار را وارد کردند، در واقع شرایط اقتصادی کشور ما به آنان علامت داد که از این طریق می‌توانید به ما فشار وارد کنید، چرا که نیازمندی ما بیشتر به نفت و دلارهای نفتی بود.

وی ادامه داد: آنها این کار را شروع کرده و فروش نفت را به مقدار زیاد کاهش دادند و از طرفی نیز مسیر بانکی را نیز با مشکلات زیادی مواجه و تحریم بانکی را اعمال کردند.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه در آمدی که در سال 90 از مسیر درآمدهای نفتی به دست می‌آوردیم حدود 119 میلیارد دلار بود و پس از اعمال تحریم‌ها در سال 91 این میزان به 70 میلیارد دلار کاهش پیدا کرد، گفت: در سال‌های 90 و 91 قیمت نفت به آن صورت کاهش پیدا نکرده بود و حتی در سال 92 و اوایل سال گذشته، ما نفت را بالای 100 دلار و گاهی 112 دلار می‌فروختیم، اما مانع مقدار فروش شدند و در استفاده از درآمدها نیز سیستم بانکی دچار مشکل شد.

رئیس قوه مجریه کشور در ادامه اظهار داشت: شاهد بودید که کاهش درآمد نفتی چه مشکلاتی را برای کشور ایجاد کرد، کاهش درآمد نفتی بر وضعیت رکود، تورم و رشد اقتصادی ما تأثیر داشت و در سال 91 رشد اقتصادی به منفی 6.8 رسید و وقتی دولت می‌خواست کار خود را آغاز کند، تورم در کشور ما بالای 40 درصد بود.

روحانی با تأکید بر اینکه اولین کاری که لازم بود انجام دهیم آن بود که از طریق اقتصادمان به دنیا پیامی را برخلاف پیامی که سال‌های قبل دریافت کرده بودند بدهیم، افزود: آن پیام این بود که ما در شرایط تحریم و فشار شما می‌توانیم اقتصادمان را ساماندهی کنیم، تورم را کاهش دهیم و از رکود خارج شویم و نیز آرامش را به جای تلاطم در بازار به وجود آوریم.

وی تصریح کرد: توفیق دولت در سال‌های 92 و 93 این بود که در قدم اول تورم کاهش پیدا کرد و این بیش از آن چیزی بود که دولت اعلام کرده بود؛ به عنوان مثال، در سال 92 گفتیم که کاهش تورم به حدود 35 درصد خواهد رسید و این میزان به 34.7 درصد رسید.

رئیس‌جمهور ادامه داد: در سال 93 نیز گفتیم که تورم به 25 درصد می‌رسد که در پایان سال تقریبا به 15 درصد رسیدیم و در حال حاضر نیز این روند ادامه دارد و این مسیر ثابت دولت خواهد بود.

روحانی با بیان اینکه در سال‌های بعد با وجود مشکلات این مسیر را ادامه می‌دهیم و می‌دانیم در شهریور تورم نقطه به نقطه ما کاهش قابل توجهی داشت، اضافه کرد: تورم نفطه به نقطه حدود 11 درصد، 11.7 درصد و از 12 درصد کمتر بوده و احتمال دارد که نرخ تورم نقطه به نقطه در ماه‌های آینده و تا پایان سال یک رقمی شود، در کل تورم رو به کاهش پیش خواهد رفت.

وی با بیان اینکه در زمینه رکود کاری کردیم که در سال 93 از رکود خارج شدیم و در سال 92 رشد ما منفی 1.9 بود اما در سه ماهه اول 93 این احساس را داشتیم و پیش‌بینی‌ها خروج از رکود بود، گفت: آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار نیز همین امر را نشان می‌داد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: در سال 93 رشد 3 درصد را تجربه کردیم که قدم مهمی بود که با کاهش تورم، رشد اقتصادی و ثبات بازار و همه شاخص‌های اقتصاد کلان را کنترل کرده و جلو می‌بردیم.

روحانی با تأکید بر اینکه در سال گذشته ما با دو مسئله مواجه شدیم، افزود: در سال گذشته با وجود آنکه در زمینه اقتصاد به دنیا علامت مثبت دادیم، همین علامت مثبت در مذاکرات باعث شد که طرف مذاکره‌کننده ما احساس کند که حربه تحریم کارگر نیست و خود آنان نیز از سال 93 در اظهارات‌شان شاهد بودیم که ابتدا صاحبنظران و مسئولان اجرایی اعلام کردند که دیگر تحریم کارگر نیست و اقدامات دولت این پیام را به خوبی به آنان داد و آنها اعتراف کردند که در سال گذشته دیگر تحریم کارگر نیست.

وی همچنین تصریح کرد: در شرایط تحریم همه شاهد بودند که اقتصاد را می‌توانیم سامان دهیم و شرایط مناسبی برای اقتصاد در کشور به وجود آمده است که این در مذاکرات کمک کرد و ضرورتی در مذاکرات بود که به طرف مقابل اعلام کنیم که دیگر تحریم کارگر نیست و باید آن را کنار بگذاریم.

رئیس‌جمهور با اشاره به نامه 4 وزیر اقتصادی دولت به رئیس‌جمهور پیرامون وضعیت اقتصادی کشور، گفت: شاید اظهارنظر وزرا برای مردم تازگی داشت اما برای بنده که در جلسات مختلف شنیده بودم، اینطور نبود.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.