Skip to Content


اصرار "یانکی‌ها"بر دمیدن در شیپور جنگ علیه ایران/ گزینه هایی که همچنان روی میز هستند


قطعاً نمی توان مدعی شد آمریکا سیاست های خصمانه خود طی سی سال گذشته را کنار گذاشته است و اگر امروز تحریم های هسته ای بر طرف شود، فردا بهانه های دیگری اعم از تسلیحاتی، تروریستی، حقوق بشری و ... وجود دارد تا از طریق آنها فشار های این دولت بر ایران افزایش یابد.

به گزارش میبد خبر، راه دانا  در گزارش خود نوشت: بالاخره تیم مذاکره کننده هسته‌ای توانست با توافقی که در وین صورت گرفت به دو سال مذاکره خاتمه داده و با 6 کشور در گروه 5+1 به یک توافقی دست پیدا کند.

از همان زمان اعلام این توافق، طرف آمریکایی ادعاهای واهی خود درباره ایران را شروع کرده و در شرایط مختلف تهدیدات خود را مطرح کرد؛ هرچند ایران توجهی به این تهدیدها نشان نداد.

تنها یک روز پس از توافق، اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا با صدور بیانیه‌ای بر اراده واشنگتن برای تداوم مقابله با ایران تأکید کرد وی در بیانیه خود بار دیگر از لفظ گزینه نظامی علیه ایران استفاده کرد و گفت: درصورت نیاز از گزینه نظامی استفاده می کنیم. ده ها هزار نیروی مستقر در خاورمیانه به سرعت می توانند در خلیج حضور یابند.

اوباما هم بلافاصله بعد از توافق در بخشی از گفت‌وگوی خود با نیویورک تایمز ایران را تهدید کرد و در پاسخ به سؤال خبرنگار که پرسید چرا ایرانی‌ها باید نگران پاسخ نظامی آمریکا در صورت نقض توافق هسته‌ای باشند، گفت: «چون ما می‌توانیم اگر بخواهیم و انتخاب کنیم ارتش آنها را از بین ببریم و من فکر می‌کنم آنها آمادگی و میل من برای اتخاذ اقدام نظامی در جایی که آن را برای امنیت ملی امریکا مهم بدانم، دیده‌اند.»

جوبایدن، معاون اول رئیس جمهور آمریکا هم در ادامه واکنش ها مدعی شد که هیچ موردی در توافق اتمی ایران نیست که گزینه نظامی را منتفی کند.

تام کاتن، سناتور جمهوری خواه، نیز که چندین بار سابقه تهدید ایران به حمله نظامی را در کارنامه خود دارد،‌ در جلسه کنگره آمریکا در واکنش به آمریکا باید تهدید حمله نظامی به ایران را تقویت کرده و اگر نیاز بود، تحریم‌ها (علیه ایران) را هم بازگرداند.

از طرف دیگر در حالی که هنوز یک هفته از جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به ۱+۵ در شهر وین اتریش نگذشته بود، کاخ سفید مدعی شد یکی از حسن‌های بازرسی از ایران، افزایش اطلاعات در مورد اهداف احتمالی و بالا رفتن دقت به هنگام اقدام نظامی در ایران خواهد بود.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در بخشی از اظهاراتش، با بیان اینکه با وجود توافق،‌ همچنان گزینه نظامی در مقابل ایران روی میز است، گفته است که پس از توافق نیز «گزینه‌های متعددی را که حالا هم در اختیار داریم، در اختیار خواهیم داشت، خواه بازگرداندن فوری تحریم‌ها باشد، یا استفاده از گزینه نظامی.»

نیکلاس برنز هم به عنوان سومین مقام عالی رتبه وزارت خارجه آمریکا در نشست استماع کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا باز هم از حمله نظامی سخن گفت و مدعی شد که برای اجرای موفقیت آمیز توافق هسته ای، راهبردی وجود دارد که در صورت ضرورت شامل گزینه نظامی نیز می شود.

اوباما در جایی دیگر در گفتگو با خبرنگاران در کاخ سفید تاکید کرد:  هنوزاختلافات شدیدی با ایران داریم. رئیس جمهور آمریکا  بابیان این که، در ده سال آینده رژیم بی سابقه بازرسی ها درباره ایران اعمال خواهد شد،  گفت: اگر ایران با بازرسی از سایت خاصی مخالفت کند ، تحریم ها را برمی گردانیم.

اوباما  همچنین با ابراز نگرانی از موشک های بالستیک ایران تصریح کرد در نگرانی رژیم اشغالگر و سعودی ها درباره تسلیحات ایران، سهیم هستیم.

 

در جایی دیگر رئیس جمهور آمریکا با اذعان به ناتوانی در از بین بردن برنامه صلح آمیز هسته ای ایران  باردیگر جمهوری اسلامی را به حمایت از تروریسم متهم کرد؛ اوباما تاکید کرد که واشنگتن همچنان به همکاری  بی سابقه امنیتی با تل آویوو ادامه می‌دهد و شراکت خود با کشورهای عرب حوزه خلیج فارس را عمیق‌تر خواهد کرد.

وی مدعی شده است که با این توافق ما نظارت های 24 ساعته و در طول کل هفته را بر تاسیسات هسته‌ای ایران اعمال خواهیم کرد. با این توافق، بازرسان بین المللی به کل چرخه هسته‌ای ایران دسترسی خواهند داشت. روند راستی آزمایی که با این توافق عملی خواهد شد، جامع و فراگیر خواهد بود و دقیقا ما قادر خواهیم بود تا از این مساله مطمئن شویم که ایران به تعهدات خود پایبند خواهد ماند.

 

یکی دیگر از سخنان ناهنجار اوباما پس از توافق اذعان به هدف اصلی دولت آمریکا مبنی بر تغییر رژیم ایران بود که وی مدعی شد: ما این توافق را بر این مبنا که در حال تغییر رژیم داخل ایران باشد، ارزیابی نمی‌کنیم و یا اینکه این توافق را بر این اساس که همه مشکلاتی که رد آن به ایران برمی‌گردد، را حل کند و یا همه فعالیتهای شرورانه آنها در سطح جهان را از بین ببرد.

هیلاری کلینتون، اشتون کارتر، جان کربی، جاش ارنست و ... هم در هفته های گذشته به وضوح از حمله نظامی به ایران سخن گفته اند و مدعی شده اند که تنها راه جلوگیری از پیشرفت هسته ای ایران گزینه های نظامی است.

آنها همچنین مدعی شده اند که مشخص نیست رئیس جمهور بعدی آمریکا تا چه حد به تعهدات خود در قبال ایران پایبند بماند و این توافق تنها در دوره اوباما شاید بتواند کارگشا باشد.

 

در حالی که آمریکا در مذاکرات توافق خود با ایران را امضا کرده است، عهد شکنی آنها ادامه نداشته و همچنان با نگاه بدبینانه به ایران نگاه می‌کنند تا جایی که اشتون کارتر مدعی شد به دنبال افزایش قدرت جنگ طلبی و نظامی گری آمریکا در قبال ایران هستند و تا بتوانند این قدرت را بهبود می دهند.

 

جان کری هم که به عنوان عضو ارشد مذاکره کننده آمریکا در مذاکرات 5+1 با ایران حضور داشته و توافق را امضا کرده است دست از تهدیدات خود برنداشته و اعلام کرد که اگر توافق، که ایران را ملزم می کند ۹۸ درصد از مواد هسته‌ای خود را به خارج بفرستد از سوی تهران نقض شود، تحریم‌ها بار دیگر به اجرا گذاشته خواهند شد، یا حتی گزینه نظامی بالقوه که همیشه روی میز بوده است، در دستور کار قرار خواهد گرفت.

وی این سخنان خود را چندین بار مطرح کرد تا جایی که در جلسه پرسش و پاسخ در مجلس سنا اظهار داشت: اگر نتوان از طریق دیپلماسی به نتیجه رسید و نتوان پروتکلی ایجاد کرد که آنها به آن پایبند باشند و تضمین ایجاد کند که آنها به تسلیحات هسته ای دست نخواهند یافت، گزینه نظامی به صورت گزینه آخر مطرح خواهد بود.

 

پازل سخنان و تهدیدات آمریکا علیه ایران همچنان در حال تکمیل بوده و حتی بعد از توافق وین نیز این اظهارات بیهوده از سوی مقامات آمریکایی متوقف نشده است؛ قطعاً عزت ملی ایران اجازه نخواهد داد که کشوری که نماد استکبار جهانی بوده به راحتی قدرت و امنیت ایران را زیر سوال ببرد.

از طرف دیگر همه این بهانه‌ها از سوی آمریکا به خاطر این است که در طول مذاکرات نتوانست بهانه‌ای برای متهم کردن ایران پیدا کند و در ادامه باز هم حرف های تکراری خود را ادامه داده تا قدرت خود را به رخ دیگران بکشد.

 

تهدیدات آمریکا و عدم تغییر ادبیات دولتمردان آمریکایی در قبال ایران نشان داده است که موضع این کشور تغییر نکرده و دشمنی آمریکا با ایران همچنان ادامه دارد؛ خط و نشان هایی که این کشور برای ایران می کشد حاکی از سیاست های پشت پرده این کشور بوده که در عین اختلافات عمیقی که میان جمهوری خواهان و دموکرات ها وجود دارد اما منافع آنها و دشمنی با ایران از اهمیت ها و اولویت های این کشور بوده است.

قطعاً نمی توان مدعی شد آمریکا سیاست های خصمانه خود طی سی سال گذشته را کنار گذاشته است و اگر امروز تحریم های هسته ای بر طرف شود، فردا بهانه های دیگری اعم از تسلیحاتی، تروریستی، حقوق بشری و ... وجود دارد تا از طریق آنها فشار های این دولت بر ایران افزایش یابد.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.