Skip to Content

24مهر روز جهانی نابینایان (عصای سفید):

اشتغال و نبودن کار مناسب و نامناسب بودن بعضی از معابر مهمترین مشکل نابینایان/مردم مساله مشاوره ژنتیک را جدی بگیرند


رئیس اداره بهزیستی میبد گفت:200نفر کم بینا و نابینا در این شهرستان تحت پوشش بهزیستی میباشند.

به گزارش "میبدخبر"،به مناسبت روز جهانی نابینایان دکتر مشایخ بیان داشت:بهزیستی شهرستان میبد در حال حاضر1664  پرونده به ثبت رسیده که   معلولیت دارند  که  از این تعداد 598نفر جسمی – حرکتی،361نفرذهنی،200 نفربینایی، 236نفر شنوایی،229نفر روانی و 45نفر گفتاری می باشد.که بیشتر این معلولیت ها شامل جسمی _حرکتی و ذهنی می باشد.

وی بیان داشت: پرداخت کمک هزینه خدمات توانبخشی و حمایتی از خدمات مستمر این حوزه میباشد.همینطور خدمات توانپزشکی از قبیل فیزیو تراپی،کار درمانی،بینایی سنجی،گفتار درمانی ،امور مناسب سازی، امورسی بی آر،معافیت سربازی و... از جمله دیگر این خدمات هستند.

لازم به ذکر است که خدمات دیگر بهزیستی شامل : کمک هزینه تحصیلی،کمک هزینه پرستاری معلولین نخاعی،کمک ایاب و ذهاب معلولین،ویزیت در منزل و طرح مراقبین میباشد.

وی اظهار کرد: هم اکنون بیش از چند سال ازفعالیت تشکل جامعه معلولین  شهرستان می گذرد که چندین سال است این انجمن در زمینه تاکسیرانی، طرح مراقبین در منزل،برگزاری کارگاههای آموزشی پیشگیری از معلولیت ها،مهارتهای زندگی و ... نموده است همچنین تاسیس کتابخانه نابینایان واقع در کتابخانه مرکزی از دیگر خدمات ارائه شده به نابینایان میباشد.

رئیس اداره بهزیستی میبد گفت:سطح سواد  نابینایان در شهرستان میبد نسبتا خوب است. مادرحال حاضر نابینایان از مقطع تحصیلی ابتدایی تا دکتری با مدرک دکتری از دانشگاه تهران داریم.چند نابینا ی حافظ قرآن کریم داریم. و در معلولیت های جسمی و شنوایی معلولین با مدرک فوق لیسانس نیز داریم.

دکتر مشایخ توضیح داد:  یکی مشکل اشتغال و توانمندسازی و حفظ عزت نفس معلولین،یکی دیگر عدم باور کردن معلولین توسط آحاد جامعه و دیگری بی توجهی یا کم توجهی ادارات، نهادها، کارخانجات و شرکتها در به کارگیری افراد معلول میباشد.از مهمترین مشکل نابینایان اشتغال و نبودن کار مناسب و نامناسب بودن بعضی از معابر و خیابان ها میباشد.

از مهمترین موفقیتهای نابینایان راهیابی تئاتر سکوت روشن  میباشد که مورد ارزیابی قرار گرفته و در جشنواره بین المللی که در آذر ماه برگزار می گرددحضور پیدا خواهند کرد.

وی در پایان عنوان کرد: مردم جامعه ما مساله مشاوره ژنتیک را جدی بگیرند ودر کنار آن به مسائلی که باعث معلولیت می شود از جمله عدم رعایت نکات ایمنی( نبستن کمربند،کلاه ایمنی  ومباحث ترافیکی را جدی بگیرند.

ومسئولین این باور داشته باشند که معلولین نیاز به ترحم ندارند ومعلولیت محدودیت نیست و در امر اشتغال این عزیزان همه مسئولین همکاری لازم داشته باشند.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.