Skip to Content

معاون تبلیغ و آموزش های کاربری حوزه علمیه استان یزد تشریح کرد

استکبارستزی از دیدگاه قرآن و ائمه/ چهار دستاورد استراتژیک مرگ بر آمریکا


امام خامنه ای بر مقوله ی استکبارستیزی تاکید ویژه ای دارند و این امر را یکی از اهداف و مبانی بزرگ انقلاب ارزیابی و به ملت ایران خطر استکبار و وابستگی را همواره گوشزد کرده اند و...

گزارش میبد خبر به نقل از روابط عمومی حوزه علمیه استان یزد، ایرانیان از گذشته های دور سابقه مبارزه با استعمار و استکبار را در کارنامه خود داشتند که پس از پیروزی انقلاب اسلامی این امر اهمیت ویژه ای یافت و مفهوم جدید استکبارستیزی وارد ادبیات سیاسی این مرز و بوم شد و همین مساله این نظام را از سایر حکومت ها متمایز ساخت.
 
آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی بر مقوله ی استکبارستیزی تاکید ویژه ای دارند و این امر را یکی از اهداف و مبانی بزرگ انقلاب ارزیابی و به ملت ایران خطر استکبار و وابستگی را همواره گوشزد کرده اند و با توجه به دیدار اخیر ایشان با دانشجویان و نمایندگان تشکل های دانشجویی و تاکیدشان بر لزوم استکبار ستیزی مصاحبه ای را با حجت الاسلام سید محمد محسن حسینی پور معاون تبلیغ و آموزش های کاربری حوزه علمیه استان یزد انجام داده ایم.
 
 
خبرنگار حوزه: با عرض سلام و تشکر از اینکه وقتتان را در اختیار حوزه قرار دادید، با توجه به دیدار اخیر امام خامنه ای با دانشجویان و نمایندگان تشکل های دانشجویی و تاکیدشان بر لزوم استکبار ستیزی لطفا بفرمایید کجای قرآن و تاریخ صدر اسلام شعار مرگ بر کفار آمده است؟  
سلام عليكم؛ من هم تشكر مي كنم از جنابعالي به دليل پرداختن به اين موضوع مهم و ترتيب دادن اين مصاحبه
 
اگر ما در تمام مسائل فرهنگی، اجتماعی و سیاسی چه در عرصه داخلی و چه در عرص بین الملیی به قرآن کریم و سیره پیامبر و اهل بیت رجوع کنیم آن چیزی که برای ما ترسیم شده است گویا است و با توجه به اینکه ما کشوری اسلامی هستیم و این تنها یک شعار نیست بنابراین باید هر حرکتی که از ناحیه مسئولین انجام می پذیرد مطابق با اسلام باشد و اسلام چیزی جز عمل به قرآن کریم، سیره پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) نیست.
 
 
علت دوستي ما با بعضي از کفار و دشمنی با بعضي ديگر
برخی این شبهه را مطرح می کنند که چه دلیلی داریم بردشمنی با دشمنان و کفار و یا دوستی با برخی آنها؟! که در پاسخ باید گفت که قرآن کریم در جاهای مختلف به این شبهه پاسخ داده است که برای نمونه اگر به سوره ممتحنه رجوع کنیم ابتدا خداوند جدال با کفار را مطرح می کند و می گوید «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لا تَتَّخِذُوا عَدُوِّی وَ عَدُوَّکُمْ أَوْلِیاءَ تُلْقُونَ إِلَیْهِمْ بِالْمَوَدَّةِ و. یعنی اى كسانى ايمان آورده ايد دشمن مرا و دشمن خودتان را دوسـتـان خـود مـگـيـريـد و...» و در ادامه این آیه اخراج رسول اکرم (ص) و مومنین توسط مشرکین و کفار از مکه را به جرم اينكه به خداوند ايمان آورده اند بیان می کند.
 
در ادامه سوره ممتحنه آیه 8 آمده است« لا یَنْهاکُمُ اللَّهُ عَنِ الَّذینَ لَمْ یُقاتِلُوکُمْ فِی الدِّینِ وَ لَمْ یُخْرِجُوکُمْ مِنْ دِیارِکُمْ أَنْ تَبَرُّوهُمْ وَ تُقْسِطُوا إِلَیْهِمْ إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُقْسِطینَ» یعنی اینکه خداوند مومنان را با کسانیکه قتال و جنگ با آن ها ندارند و از دیارشان بیرونشان نمی کند از احسان و رفتار عادلانه با آن ها نهى نمی کند و به عبارت دیگر خداوند تصریح می کند اگر كفار سرجنگ با شما ندارند با آن ها جنگ نداشته باشید.
در واقع اقلیت های مذهبی که حتی در کشور ما در حال زندگی هستند به دلیل اینکه سرجنگ و دشمنی با ما ندارند طبق فرمایش قرآن ما هم با آن ها کاری نداریم .البته قابل ذكر است كه متاسفانه دیده می شود بعضی وقت ها افراد با پول بیت المال اقدام به برگزاری جشن هایی در استان می کنند که باعث ترویج برخی از فرقه ها می شود و باید از متولیان امر پرسید این دست جشن ها چه ضرورتی داد؟! مگر ما تا كنون با آنها دشمني داشته ايم كه بايد جشن صلح دوستي برگزار نمود؟
 
آیه 9 سوره ممتحنه مصداق بارز استکبار ستیزی
در ادامه سوره ممتحنه در آیه 9 می خوانیم « إِنَّما یَنْهاکُمُ اللَّهُ عَنِ الَّذینَ قاتَلُوکُمْ فِی الدِّینِ وَ أَخْرَجُوکُمْ مِنْ دِیارِکُمْ وَ ظاهَرُوا عَلى‏ إِخْراجِکُمْ أَنْ تَوَلَّوْهُمْ وَ مَنْ یَتَوَلَّهُمْ فَأُولئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ» یعنی اینکه خدا تنها مومنان را از دوستى با كسانى نهى می کند كه با شما بر سر مسأله دین جنگ دارند و شما را از ديارتان بيرون می کنند و همچنین کسانیکه در این راه به دشمن کمک می کنند، در واقع خـداوند ما را از اينكه با آنان دوستی کنیم نهى فرموده است که می توان گفت این آیه یکی از مصداق های بارز استکبار ستیزی در قرآن محسوب می شود.
 
استکبار کیست؟ /چرا باید گفت مرگ بر آمریکا و مرگ بر آل سعود
وی ادامه داد: کفار ستیزی و استکبار دو مقوله متفاوت است و در واقع استکبار کسی است که هدفش مبارزه با دین، حق و حقیقت است و بدون منطق از روی غرور و کبر دشمنی می کند که با این افراد باید دشمنی کرد و به این گونه افراد و طرزتفکرشان مرگ گفت و شاید در بین برخی از مسلمانان نیز این طرز تفکر وجود داشته باشد که این هم مضموم است برای مثال ما اخیرا یک شعار دیگر نیز داریم به نام «مرگ بر آل سعود» که این شعار به خاطر تظاهر آل سعود به اسلام و حمله به مردم مظلوم یمن از روی کبر بدون هیچ دلیلی زیر پرچم اسلام است.
 
وقتی از آل سعود می پرسند چرا مردم مظلوم یمن را به خاک و خون می کشید می گویند چون ما با رئیس جمهور یمن پیمان نظامی داریم و در جایی که این رئیس جمهور یمن بنا به فرموده مقام معظم رهبری باید در کنار مردم باشد فرار می کند و عربستان با وجود اینکه داعیه دار اسلام است دست به این اقدام شنیع يعني حمله به یمن می زند، بنابراین مرگ بر آمریکا و مرگ بر آل سعود به خاطر خوی استکباری و تجاوز به حق و حقیقت و مظلومین است.
 
 
استکبارستیزی علت اسوه شدن حضرت ابراهیم(ع) از دید قرآن
در همین سوره ممتحنه آیه 4 وقتیکه در مورد حضرت ابراهیم صحبت می کند می گوید«قَدْ کانَتْ لَکُمْ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ فی‏ إِبْراهیمَ وَ الَّذینَ مَعَهُ إِذْ قالُوا لِقَوْمِهِمْ إِنَّا بُرَآؤُا مِنْکُمْ وَ مِمَّا تَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ کَفَرْنا بِکُمْ وَ بَدا بَیْنَنا وَ بَیْنَکُمُ الْعَداوَةُ وَ الْبَغْضاءُ أَبَداً ...» که در  این آیه علت اسوه شدن حضرت ابراهیم دربین پیامبران (در کنار نماز و عبادت و..) از همه مهمتر به خاطر کفر ستیزی حضرت و پیروانش است که به قوم خود می گویند ما از شما و از آنچه به جاى خدا مى پرستيد بيزاريم، به شما كافريم و از هـمـيـن امـروز بـراى ابـد اعلام قطع رابطه خويشاوندى و اعلام دشمنى و كينه مى كنيم تا روزى كه به خداى يگانه ايمان آوريد.
 
ما در قرآن کریم از این دست آیه ها که راه را به صورت دقیق برای ما مشخص کرده است زیاد داریم و لذا وظیفه ما است که این متون را استخراج و نقشه راه خود قرار دهیم.
 
 
خبرنگار حوزه: آیا استکبار ستیزی در زمان ائمه معصومین هم وجود داشت؟
استکبار ستیزی در زمان ائمه معصومین
بله در زمان امامان معصوم(ع) نیز استکبار ستیزی وجود داشت و عمده مشکلات اين بزرگواران که در عرصه زندگی که دشمنان برای ائمه ایجاد می کردند به خاطر کفر ستیزی ائمه بود که برای مثال اصحاب امام علی(ع) به ایشان می گفتند شما هر کاری که می خواهید انجام دهید اما بگذارید معاویه هم به عنوان والی(استاندار) باشد که امام علی(ع) مخالفت می کنند و یکی ویژگی های بارز حضرت که می بینیم برخی از کفار و مسیحیان در زندگی و احوالات حضرت در مورد آن تحقیق و الگو قرار می دهند به خاطر همین بحث عدالت و کفر ستیزی حضرت است که به خاطر نزدیکی ها و دوستی ها و ارتباطات فامیلی حاضر نمی شود برخی از افراد را در مناصب مهم ابقا و يا منصوب کند.
 
قیام حضرت سید الشهدا اوج استکبار ستیزی ائمه معصومین
در ادامه صلح امام حسن(ع) نیز یک نوع مبارزه است که متاسفانه برخی به دلیل عدم مطالعه دقیق تاریخ پی نبرده اند که چرا امام حسن (ع) صلح کرده اند و به نظر من اوج مبارزه ائمه معصومین با کفر قیام حضرت سید الشهدا است که ما میبنیم وقتیکه پیشنهاد بیعت با یزيد را به امام حسین(ع) می دهند، ایشان در پاسخ می گویند مثل من هرگز با مثل یزدید بیعت نمی کند و نمی گویند من با یزید بیعت نمی کنم زیرا می خواهند بگویند به همه ما تا قیام قیامت هرکس حسینی است با یزدیان زمان بیعت نمی کند لذا می بینیم حضرت و یارانش  را با بدترین وضع به شهادت می رسانند ولی حضرت حاضر به بیعت با یزید نمی شود.
 
 
خبرنگار حوزه: یکی از شبهاتی که مطرح می شود این است که سی سال ما می گوییم مرگ بر آمریکا آیات این شعار دستاورد و فایده ای برای ما داشته است؟
چهار دستاورد استراتژیک مرگ بر آمریکا برای جمهور اسلامی ایران
بنده سوالم از افرادی که این سوال را مطرح می کنند این است که چه دستاورد هایی این شعارهای استکبار ستیز نداشته است؟!
 
 
الف) استقلال
تاریخ گواه بر بی اعتمادی آمریکایی هاست
مرگ بر آمریکا دستاورد های زیادی برای مردم ما و انقلاب ما داشته است که بنده به صورت موردی به چند نمونه آن اشاره می کنم یکی اینکه باید گفت مهمترین چیزی که برای یک جامعه انسانی بسیار مهم است بحث استقلال و عدم وابستگی است و تاریخ نشان می دهد تکیه به افراد و دیگر کشورها نتیجه بخش نبوده است و آن ها در بزنگاه ها پشت متحدان و دوستان خود را خالی کرده اند و متحدان خود را به زمین زده اند .
 
مشابه این اعتماد کشورها به غرب در منطقه فراوان است برای مثال صدام حسین در عراق که آخر توسط خود آمریکایی ها کشته شد یا مرسی در مصر که بعد از پیروزی انقلاب به آمریکایی ها اعتماد کرد و اکنون حکم اعدام برایش صادر کردند و یا قذافی در لیبی و.. و در خود ایران خاندان پهلوی نمونه بارز این عدم اعتماد به آمریکاست.
 
 
5 جنایت آمریکا علیه ایران
یکی از مهمترین دستاوردهای این شعار مرگ بر آمریکا و استکبار ستیزی همین استقلال ما است که می گوییم نه شرقی و نه غربی و حتی این آمریکایی ها بودند که دشمنی با ما را آغاز کردند زیرا آمریکایی ها بودند که از طریق لانه جاسوسی خود یعنی سفارت خانه خود در ایران از ما جاسوسی کردند و در ادامه حادثه طبس را رقم زدند، آمریکایی ها بودند که 8 سال علیه ما در جنگ با عراق کمک تسلیحاتی و اطلاعاتی و معنوی کردند و در خلیج فارس هواپیمای مسافربری ما را سرنگون کردند و در ادامه علیه ما تحریم های ظالمانه وضع کردند و....
 
 
ب) الگو شدن جمهوری اسلامی در بین همه آزادگان
وظیفه ذاتی و دینی و شرعی ما است در برابر دشمنان دین خدا مبارزه و دشمنی کنیم
لذا این بحث است که اگر ما با آمریکا دوست بودیم چه می شد؟ که باید گفت کسانیکه با نظام و دین ما مشکلی ندارند کاری نداریم بنابراین وظیفه ذاتی و دینی و شرعی ما است در برابر کسانیکه با ما دشمنی دارند دشمنی کنیم و در اینجا باید به نتیجه هم نگاه کنیم اما اگر هم به نتیجه و بعد مادی قضیه نگاه نکنیم چون دستور الهی است است برای ما کفایت می کند که با دشمنان دین خدا مبارزه و دشمنی کنیم که البته نتایج آن را هم دیده ایم و در کنار استقلال دومین دستاورد شعار مرگ برآمریکا و استکبارستزی الگو شدن جمهوری اسلامی در بین همه آزادگان در بعد بین المللی است که نگاه همه آزادی طلبان به ایران است.
 
 
ج) سربلندی و اقتدار ایران اسلامی
کار آمریکایی ها به جایی رسید که برای مذاکره التماس کردند/ مذاکرات آزمونی سترگ برای آمریکا
 
سومین دستاورد مرگ برآمریکا سربلندی و اقتدار ایران اسلامی است که امروز می بینیم 6 قدرت جهان یک طرف میز مذاکره می نشینند و ایران در طرف مقابل. شاید تا چند سال پیش همین مستکبرین به خواب هم این اقتدار ایران را هم نمی دیدند اما کار دشمن به جایی رسیده است که برای مذاکره با ایران از طریق کشورهای منطقه به ایران پیام می دهد.
 
در بحث تبلیغاتی که برای ایران این شعار مرگ بر آمریکا داشت می توان گفت ما بیش از 10 سال مذاکرات می کردیم بدون آمریکا و آخر هم با التماس آمریکا قبول کردیم آن ها پای میز مذاکره بیایند و اکنون هم بنا به فرموده مقام معظم رهبری به آمریکایی ها اعتماد نداریم اما برای امتحان غرب به خصوص آمریکا اجازه داده ایم که مذاکراتی انجام پذیرد.
 
 
د) اتحاد و انسجام داخلی
چهارمین دستاورد شعار مرگ بر آمریکا و استکبارستیزی برای ما اتحاد و انسجام داخلی بوده است و این به خاطر اعتقادات قوی مردم است.
 
خبرنگار حوزه: علت اینکه مقام معظم رهبری در دیدار اخیرشان با دانشجویان از ادامه استکبار ستیزی سخن گفته اند چه بوده است؟
 
 
مذاکره به معنای پایان دشمنی ما با آمریکا نیست/ جوهر مذاکرات خشک نشده آمریکایی ها ایران را تهدید می کنند
این شبهه ایجاد شده است که برخی فکر می کنند چون ما در حال مذاکره با آمریکا هستیم بنابراین همه چیز بین ما و آمریکا که مصداق بارز استکبار است درست شده و دشمنی ها بر داشته شده است و در عرصه های دیگر می توانیم با آمریکا رابطه برقرا کنیم در صورتیکه مقام معظم رهبری فرمودند دشمنی آمریکا هنوز سرجایش است که نمونه بارز آن صحبت های چند هفته اخیر مقامات آمریکایی است که هنوز جوهر برجام خشک نشده ایران را تهدید به حمله نظامی و تمدید تحریم های ایران می کنند.
در واقع ادامه ادبیات مستکبرانه آمریکایی ها نشان می دهد دشمنی همچنان ادامه دارد و اگر توان مبارزه فیزیکی و تسلیحاتی را با ما داشتند به ما لحظه ای امان نمی دادند.
 
 
پایان دشمنی ما با آمریکا چه زمان است؟
دشمنی ما زمانی با غرب تمام می شود که اینها روش و شیوه خود را در برابر ما تغییر دهند و این جز با گوش دادن غرب و به خصوص آمریکایی ها به نصایح مقام معظم رهبری که در خطبه های عید فطر نیز به آن اشاره شد نخواهد بود.
انتهای پیام/عرای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.