Skip to Content


استان یزد و الگوهایی که نباید در هیاهوی زمانه، کمرنگ شوند


خوشبختانه دیار یزد در قرون متمادی چهره‌های برجسته‌ای را در دامان خود پرورش داده است که شناسایی‌ هرچه بیشتر آن‌ها به جامعه به ویژه نسل جوان و نوجوان، گامی بس تاثیرگذار برای حراست از پیشینه غنی مردمان این سامان به شمار می‌آيد.

میبد خبر؛ رحلت عالم بصیر دیارمان، مرحوم آیت‌الله ابوترابی اگر چه از سویی داغی سنگین بر دل مردمان دارالعباده نهاد؛ اما از سوی دیگر، جلوه‌های باشکوهی از پیوند مردم دین باور دیارمان با عالمان وارسته را به نمایش گذاشت.

 

آيت‌الله ابوترابی عالمی عامل بود که از همان آغازین سال‌های نهضت امام خمینی(ره) حضوری موثر و انقلابی در عرصه مبارزه با رژیم طاغوت داشت و مبارزه شجاعانه با حکومت پهلوی را بر عافیت‌طلبی توجیه‌گرانه ترجیح داده بود. از همین رو بود که طعم زندانی شدن به دست ایادی آن رژیم جبار را نیز به خوبی چشیده بود.

 

وی پس از پیروزی انقلاب نیز در دوران‌های گوناگون بخصوص در حوادث سال‌های اخیر از بصیرت و ذکاوتی برجسته برخوردار بود و اخلاص و صداقتش، دل‌های شیدایی فراوانی را به سوی خود کشانده بود.

 

در این میان اگرچه اعلام عزای عمومی از سوی مسئولان ارشد اجرایی در استان، می‌توانست اقدامی نمادین در پاسداشت این عالم تاثیرگذار باشد، اما این مهم تحقق نیافت و علامت سؤال دیگری را در برابر برخی رویکردهای مدیریت اجرایی قرار داد.

 

با این همه، مردم یزد با شرکت باشکوه در مراسم تشییع این عالم برجسته که سوابق درخشانی در خدمت به انقلاب را در کارنامه خویش دارد، نشان دادند که علیرغم همه هیاهوهای عناصر خاص در هجمه به روحانیت «بصیر» و «انقلابی»، می‌توانند واقعیت‌ها را از پس گردوغبارها تشخیص دهند و راه را از بیراهه‌ها بازشناسند.

 

خوشبختانه انبوه مردم دارالعباده به واسطه اصالت‌های عمیق دینی و بومی و برخورداری از صبغه قوی مذهبی، پیوند مستحکمی با عالمان مهذب و امتحان داده‌ دارند و به واسطه همین پیوند ستودنی است که به رغم هجمه‌های بدخواهان و عملکرد منفعلانه برخی مسئولان از سال‌های گذشته تاکنون، همچنان در پایبندی به اخلاق و آموزه‌های دینی و شرعی شهره خاص و عام‌ هستند.

 

در این میان، تلاش برای شناساندن هرچه بیشتر چهره‌های صمیمی و وارسته‌ای همچون مرحوم آیت‌الله ابوترابی به جامعه بخصوص نسل جوان را می‌توان از جمله راهکارهای حفظ و تقویت فضای معنوی استان و مقابله با هجمه نرم دشمنان دین و انقلاب برشمرد.

 

تردیدی نیست که آن‌ها با استفاده از خلأهای موجود می‌کوشند جوانان را به سمت الگوهای مدنظر خود سوق دهند و تنها در سایه تلاش مجدانه برای شناساندن الگوهای اصیل از سوی نهادها و افراد انقلابی است که می‌توان برنامه های پیچیده بدخواهان در این عرصه را نقش بر آب کرد. 

 

خوشبختانه دیار یزد در قرون متمادی چهره‌های برجسته‌ای را در دامان خود پرورش داده است که شناسایی‌ هرچه بیشتر آن‌ها به جامعه به ویژه نسل جوان و نوجوان، گامی بس تاثیرگذار برای حراست از پیشینه غنی مردمان این سامان به شمار می‌آيد.

چهره‌های برجسته‌ای چون حائری‌ها، بافقی‌ها، صدوقی‌ها، مدرسی‌ها و بزرگان دیگر، هریک به تنهایی می‌توانند الگوهایی ناب برای جوانان به منظور طی طریق در مسیر صلاح و سداد باشند.

نویسنده : عبدالله سیدزاده
رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 3.0 stars out of 5.