Skip to Content

نامه 29 نماینده سابق به روحانی؛

ادعای اینکه همه جزئیات مطابق نظر رهبری بوده خلاف‌واقع است/ از مسئولیت فرار نکنید


29 نفر از نمایندگان مجلس نهم طی نامه‌ای به رئیس جمهور نوشتند که روحیه خودمحوری و خودبزرگ‌بینی دولت باعث شد تا مذاکرات هسته‌ای از خرد جمعی و ظرفیت فکری نخبگان حقوقی و سیاسی به‌ویژه نهادهای دانشگاهی و قانونی کشور محروم شود.

به گزارش میبد خبر، 29 نفر از نمایندگان سابق مجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای به حجت‌الاسلام حسن روحانی رییس جمهوری کشورمان نسبت به برجام و خط مشی دولت در این خصوص انتقاد کردند.

در این نامه که به امضای اسمعیل (محمد) کوثری، سیدمسعود میرکاظمی، حبیب آقاجری، فرهاد بشیری، محمد صالح جوکار، محمد حسن آصفری، ابراهیم آقا محمدی، عبدالکریم جمیری، ایراهیم کارخانه‌ای، محمدرضا امیری کهنوج، محمد اسماعیل نیا، سکینه عمرانی، سید علی‌محمد بزرگواری، کمال علی‌‌پور، عبدالوحید فیاضی، موسی‌رضا ثروتی، سید محمد بیاتیان، ابوالقاسم جراره، روح‌الله عباسپور، شهروز افخمی، ابوالقاسم خسروی سهل‌آبادی، سید مهدی موسوی‌نژاد، عطالله سلطانی صبور، احمد آریایی‌نژاد، رجب رحمانی، احمدعلی مقیمی، قاسم جعفری، محمد محبی و محمد سلیمانی رسیده است، خطاب به روحانی آمده که روحیه خودمحوری و خودبزرگ‌بینی دولت و تیم مذاکره‌کننده باعث شد تا مذاکرات هسته‌ای از خرد جمعی و ظرفیت فکری نخبگان حقوقی و سیاسی به‌ویژه نهادهای دانشگاهی و قانونی کشور محروم شود.

در این نامه آمده است: همان‌گونه که استحضار دارید در پی تمدید ده‌ساله تحریم‌های جمهوری اسلامی ایران توسط نمایندگان آمریکا و عدم مخالفت رئیس‌جمهور این کشور با مصوبه مجلس مباحث و مواضع گوناگون و بعضاً ضد و نقیضی توسط تحلیل‌گران مسائل سیاسی، اصحاب رسانه و به‌ویژه سیاست‌مداران و دست‌اندرکاران پرونده هسته‌ای طرح شده و افکار عمومی را تحت‌تأثیر قرار داده است. با عنایت به اهمیت موضوع هسته‌ای و تأثیر مستقیم تحریم‌ها بر زندگی و معیشت مردم و لزوم دفاع از منافع ملی کشور، ما جمعی از نمایندگان دوره نهم مجلس شورای اسلامی به دلیل احساس مسئولیت شرعی و ملی و با توجه به اطلاع دقیق از روند پرونده هسته‌ای بر خود لازم می‌دانیم مواردی را به اطلاع جنابعالی و ملت شریف ایران اسلامی برسانیم تا ان‌شاء‌الله در اصلاح مسیر پرونده هسته‌ای و تأمین منافع ملی مؤثر واقع شده و یا لااقل به عنوان سندی در تاریخ کشور عزیزمان ثبت شده و مورد قضاوت آیندگان قرار گیرد.

در این نامه تصریح شده است: دولت محترم در مذاکرات هسته‌ای دچار خوش‌بینی مفرط شد و دشمنان قسم‌خورده ایران اسلامی به‌ویژه آمریکا را به‌ دیده دوست نگریست و مماشات باد بیگانگان را به‌حد اعلاء رساند. متأسفانه در این مذاکرات اصول اساسی اندیشه سیاسی امام خمینی(ره) در خصوص مقاومت در برابر استکبار جهانی به‌ویژه مواضع ایشان در مورد شیطان بزرگ که در سخنرانی‌ها، پیام‌ها و وصیت‌نامه سیاسی الهی آن حضرت به‌صراحت بیان شده است و مواضع حکیمانه مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (دام ظله) مبنی بر بی‌اعتمادی به آمریکا و خوش‌بین نبودن نسبت به مذاکرات، نادیده گرفته شد و این تساهل و تسامح نتیجه‌ای جز جری شدن و افزایش تهدیدهای آنها در بر نداشته است.

برخی از نمایندگان مجلس نهم در این نامه تاکید کرده‌اند که علی‌رغم ادعای دولت و تیم مذاکره‌کننده، توافقنامه موسوم به برجام دارای نقاط ضعف‌، اشتباهات و خلاءهای حقوقی فاحش است و این اشکالات راه را برای تفاسیر گوناگون و متضاد از متن برجام باز گذاشته است. نمونه بارز این تفاسیر، ادعای آمریکایی‌ها مبنی بر عدم مغایرت تمدید تحریم‌ها با متن و حتی روح برجام است؛ این ایرادهای حقوقی و نگارشی علاوه‌ بر اینکه بیانگر ناتوانی تیم مذاکره‌کننده است، دستپاچگی و مقهور شدن در برابر ابهت پوشای ابرقدرت‌ها را نیز نمایان می‌سازد. علاوه‌بر آن، شتبازدگی دولت محترم به‌منظور دستیابی سریع به توافق و استفاده تبلیغات از پرونده هسته‌ای در انتخابات نیز در کاهش میزان دقت تیم هسته‌ای تأثیر چشمگیری داشته است.

در این نامه می‌خوانیم: روحیه خودمحوری و خودبزرگ‌بینی دولت و تیم مذاکره‌کننده باعث شد تا مذاکرات هسته‌ای از خرد جمعی و ظرفیت فکری نخبگان حقوقی و سیاسی به‌ویژه نهادهای دانشگاهی و قانونی کشور محروم شود؛ علی‌رغم شعارهای انتخاباتی رئیس‌جمهور محترم مبنی بر قانون‌گرایی و انتقاد از قانون‌شکنی رقبا، دولت محترم در مذاکرات هسته‌ای نیز مانند بسیاری از امور سیاسی، اقتصادی و اجتماعی از پیمودن مسیر قانونی خودداری کرده و با وجود تأکید بر ارائه توافقنامه به‌صورت لایحه به مجلس شورای اسلامی خودداری کردید و حتی رغبتی نسبت به ورود مجلس به برجام هم نداشتید.

29 تن از نمایندگان مجلس نهم در این نامه تصریح داشتند که رهبر معظم انقلاب در موضوع مذاکرات هسته‌ای و توافقنامه موسوم به برجام با درایت و اتخاذ مواضع حکیمانه به ترسیم خطوط کلی پرداخته و مطابقه اصل 110 قانون اساسی ضمن ارائه رهنمودها و تشریح سیاست‌های کلی نظام طی سخنرانی‌های متعدد جزئیات مذاکرات را به دولت و تیم مذاکره‌کننده واگذار کردند. بنابراین ادعای اینکه همه جزئیات مطابق نظر و مورد تأیید ایشان بوده خلاف‌واقع بوده و فرار از مسئولیت اجرایی قلمداد می‌شود و دولت محترم را رصد می‌کند و این‌گونه اظهارات به‌هیچ‌وجه رافع فرار از مسئولیت پاسخگوی بی‌نتیجه ماندن برجام نخواهد بود.

در ادامه این نامه آمده است: تمدید تحریم‌های ایران و توافق ضمنی رئیس‌جمهوری آمریکا با مصوبه کنگره حتی اگر اجرا نشود، نقض صریح برجام است. متأسفانه دولت آمریکا بعد از امضای توافق هسته‌ای بارها تعهدات خود را نقض کرده و از خطوط قرمز توافق برجام عبور کرده است. اعمال جرائم سنگین برای بانک‌ها و شرکت‌هایی که با ایران همکاری مالی و اقتصادی دارند نمونه بارز این بدعهدی‌هاست و تجربه نشان داده است که کوتاه آمدن در برابر زیاده‌خواهی آمریکایی‌های باعث افزایش خواسته‌های غیرمنطقی آنها خواهد شد. لذا دولت محرتم باید ضمن عذرخواهی از ملت ایران، اقدام متقابل را در دستورکار خود قرار دهد.

در انتهای این نامه تاکید شده که ما با تأسی به سیره بنیانگذار انقلاب اسلامی و پیروی از منش شهدای سرافراز انقلاب و دفاع مقدس ضمن پایبندی به متن سوگندنامه‌ای که در برابر قرآن کریم و نمایندگان مردم قرائت کرده‌اید، از شما می‌خواهیم در حفظ و حراست از منافع ملی با شجاعت و شهامت هرچه‌تمام‌تر همت داشته و به جای تلاش برای جلب نظر استکبار جهانی به قدرت لایزال خداوند متعال و عوامل قدرت درون‌زا و ظرفیت منابع انسانی و مادی و معنوی غنی کشور به‌ویژه ملت مسلمان و ولایت‌مدار ایران اسلامی متکی باشید و از هیچ قدرتی نهراسید.

فارسرای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.