Skip to Content

لحظه به لحظه با یمن؛عملیات«ناامید»عربستان- روز ۱۵

ادامه نسل‌کُشی دریمن؛شهادت ۳۶تن ازجمله ۷کودک و خانواده ۹نفره/پاسخ قبایل«بکیل»یمن به آتش‌باری عربستان/صعده ازشب گذشته زیرآتش شدیدجنگنده‌های سعودی/قطر:قصد خروج از ائتلاف را نداریم


پانزدهمین روز حملات عربستان به یمن، با سومین سخنرانی سید حسن نصرالله از زمان آغاز تهاجم عربستان آغاز شد، سخنانی که تمام ادعاهای عربستان مبنی بر پیروزی در میدان یمن را پوچ نشان داد.

به گزارش میبد خبر، عربستان سعودی سه‌شنبه‌شب اول اردیبهشت (21 آوریل)، پایان تجاوز نظامی موسوم به عملیات «طوفان قاطع» علیه یمن را اعلام کرد و همزمان از آغاز عملیاتی جدید موسوم به «بازگرداندن امید به یمن» خبر داد.

به گزارش فارس،عربستان، عملیات «طوفان قاطع» را که بیش از 2500 کشته و بیش از 3000 زخمی برجای گذاشت، بامداد روز پنجشنبه 6 فرودین (26 مارس) آغاز و هدف آن را بازگرداندن رئیس جمهور مستعفی یمن به قدرت در یمن اعلام کرد، اما با مقاومت مردم، ارتش و جنبش انصارالله یمن، تاکنون به این هدف و دیگر اهداف اعلامی نرسیده است.

 

جنگنده‌های سعودی امروز چهارشنبه یک منزل مسکونی را در استان صعده واقع در شمال یمن و منطقه ذمار در جنوب صنعا را هدف قرار دادند که بر اثر آن ۳۶ به شهادت رسیدند.

 

به گزارش تسنیم به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین، در پی حمله جنگنده‌های سعودی به یک منزل در صعده در شمال یمن 27 تن به شهادت رسیدند و 4 تن نیز زخمی شدند.

بر اساس این گزارش در بین شهدا و زخمی‌ها شماری زن و کودک نیز دیده می‌شوند.

از سوی دیگر خبرنگار المیادین گزارش داد که در حمله جنگنده های سعودی به منطقه کتاف در صعده یک خانواده 7 نفره شامل 3 زن و 4 کودک به شهادت رسیدند.

المیادین در خبری دیگری گزارش داد که  در حمله جنگنده‌های سعودی به یک خانواده در منطقه ضحیان در صعده واقع در شمال یمن،  9 تن از اعضای این خانواده به شهادت رسیدند.

در همین رابطه منابع خبری یمن گزارش دادند که در حمله جنگنده های سعودی به منطقه ذمار واقع در جنوب صنعا پایتخت این کشور 9 تن به شهادت رسیدند که 3 نفر از آنها کودک هستند.

همچنین در حمله جنگنده‌های سعودی به یک خانواده در منطقه ضحیان در صعده  9 تن از اعضای این خانواده به شهادت رسیدند.

حمله توپخانه‌ای عربستان به استان حجه

در همین حال، شبکه تلویزیونی المیادین نیز از جان باختن یک شهروند یمنی در حملات توپخانه‌ای ارتش سعودی به منطقه وادی بن عبدالله در بخش حرض در استان حجه خبر داد.

این شبکه افزود: درگیری‌ها بین نیروهای مردمی و ارتش و گارد مرزی عربستان در مجاورت گمرک منطقه حرض که گذرگاه دریایی در استان حجه به شمار می‌رود، در جریان است.

نبردهای شدیدی نیز در مناطق مرزی بین قبایل یمنی و نیروهای گارد ملی عربستان با انواع سلاح های سنگین روی داده است.

100 نوبت حلمه جنگنده‌های صعودی به صعده در کمتر از 24 ساعت

به گفته المیادین، جنگنده‌های سعودی در 100 حمله‌هایی مناطق مسکونی شهر صعده را بمباران کردند که یک پایانه پخش فرآورده های نفتی در یکی از این حملات هدف قرار گرفت.

این شبکه افزود که علاوه بر مرکز فرهنگی در شهر صعده، مدرسه التوحید و یک ساختمان مسکونی در این شهر نیز هدف حملات هوایی عربستان قرار گرفت.

برخی خبرها نیز از جان باختن و زخمی شدن شماری از مردم در حمله هوایی ارتش سعودی به نزدیک یک مرکز فرهنگی در شهر صعده در شمال یمن حکایت دارد.

حمله جنگنده‌های سعودی به عدن و المکلا

جنگنده‌های ارتش سعودی هفت بار نیز به منطقه المعلا، فرودگاه عدن و العریش حمله کردند.

درگیری های پراکنده ای نیز در مناطق المرور و الحصب و الزنقل در غرب و منطقه الخمسین در شمال و محله الجمهوری در جنوب شهر تعز روی داد.

چندین منطقه از شهر عدن نیز شاهد کوچ اجباری ساکنان بعد از چند هفته محاصره و درگیری است. هزاران نفر از ساکنان مناطق ساحلی کریتر و المعلا و التواهی با قایق های ماهیگیری به سمت مناطق البریقه و المنصوره رفتند.

این درحالی است که مردم یمن از کمبود مواد غذایی و دارو رنج می برند و به علت توقف فعالیت شماری از بیمارستانها، بیماری شایع شده است.

حمله خمپاره ای مجدد به شهر مرزی نجران

شهر مرزی نجران عربستان بار دیگر هدف حمله خمپاره ای قرار گرفت که در جریان آن یک نیروی امنیتی کشته و یک نفر از نگهبانان زندانی در این شهر زخمی

پایگاه الوطن عربستان در خبری فوری گزارش داد که در نتیجه اصابت خمپاره به نجران عربستان، یک نیروی امنیتی کشته و یک نفر از نگهبانان زندان نجران زخمی شدند.

شبکه اسکای نیوز نیز گزارش داد که در نتیجه حمله خمپاره ای به شهر مرزی نجران یک نیروی امنیتی به قتل رسید و یک نفر دیگر از نگهبانان زندان این شهر زخمی شد.

روز سه‌شنبه منابع قبیله‌ای یمن گزارش دادند که 12 نظامی سعودی در درگیری با قبایل یمن در منطقه مرزی یمن با عربستان کشته شدند. در این بین "یاسر القحطانی" با درجه سروانی نیز در بین کشته شدگان نظامیان سعودی است.

همچنین منابع قبیله‌ای گزارش دادند که قبایل یمن در پاسخ به تجاوز های عربستان به این کشور منطقه نجران عربستان را با گلوله‌های خمپاره هدف قرار دادند.

 

4 پایگاه سعودی همچنان تحت کنترل قبایل یمنی است

برخی منابع یمنی گزارش دادند که 4 پایگاه سعودی همچنان تحت سیطره قبایل یمن است و هیچ سعودی در داخل آن نیست.

به گزارش تسنیم، منابع یمنی از کشته شدن «علی ناصر هادی» فرمانده منطقه چهارم عدن و از وابستگان عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور فراری یمن و نیز دو تن از همراهان وی در جریان درگیری با ارتش و کمیته های مردمی در استان عدن خبر دادند.

به گفته این منابع، 4 پایگاه سعودی همچنان تحت سیطره قبایل یمن است و هیچ سعودی در داخل آن نیست.

منابع یمنی همچنین گزارش دادند که روز گذشته بیش از 300 راکت در منطقه مرزی با نجران شلیک شد و به برج ها و مکان های تجمع سعودی ها از حجه تا حرب اصابت کرد.

 

شهر «التواهی» در عدن به کنترل کامل انصارالله درآمد
ارتش و کمیته‌های مردمی یمن لحظاتی پیش بعد از بیرون راندن عناصر القاعده کنترل کامل شهر «التواهی» واقع در عدن در جنوب یمن را به دست گرفتند.

به گزارش المسیره، نیروهای مسلح و کمیته‌های مردمی یمن عناصر القاعده را از شهر التواهی در عدن واقع در جنوب یمن بیرون راندند.
بر اساس این گزارش نیروهای مردمی و ارتش یمن کنترل کامل این منطقه را به دست گرفته‌اند.
همچنین المنار گزارش داد که ارتش یمن القاعده را از پادگان پلیس، قصر ریاست جمهوری و ساختمان رادیو و تلویزیون در عدن بیرون کردند.
در همین رابطه شیخ حسن ابوهدره رئیس انجمن جوانان منطقه "کیل" اعلام کرد که قبایل یمنی تعدادی از نظامیان عربستانی را اسیر کرده‌اند که فیلم آنها به‌زودی منتشر خواهد شد.
ابوهدره با اعلام اینکه قبایل یمنی از مواضعی که روز گذشته در نجران در اختیار گرفته بودند عقب نشینی نکرده‌اند، گفت که در این حمله قبایل یمن مقادیری موشک هم به غنیمت گرفته‌اند.
برخی منابع یمنی گزارش دادند که 4 پایگاه سعودی همچنان تحت سیطره قبایل یمن است و هیچ سعودی در داخل آن نیست.
منابع یمنی از کشته شدن «علی ناصر هادی» فرمانده منطقه چهارم عدن و از وابستگان عبدربه منصور هادی رئیس جمهور فراری یمن و نیز دو تن از همراهان وی در جریان درگیری با ارتش و کمیته‌های مردمی در استان عدن خبر دادند.
منابع یمنی همچنین گزارش دادند که روز گذشته بیش از 300 راکت در منطقه مرزی با نجران شلیک شد و به برجها و مکان‌های تجمع سعودی‌ها از حجه تا حرب اصابت کرد.

 

مهم‌ترین اخبار روز چهاردهم عملیات «بازگرداندن امید» عربستان را می‌توانید در اینـجـا مرور کنید.

 

 

* * * * * *
اخبار روز پانزدهم را در زیر دنبال کنید

 

*

* المیادین: قبایل «بکیل» یمن به آتش‌باری عربستان در مرز جنوبی این کشور پاسخ دادند / شبکه خبری الجزیره نیز گزارش کرد که یمنی‌های منطقه نجران را هدف گرفتند. روز گذشته سه نظامی سعودی در پاسخ قبایل یمنی کشته شده بودند

* رئیس‌جمهور مستعفی همچنان به عزل و نصب از ریاض ادامه می‌دهد/ عبدربه منصور هادی، سرتیپ «سیف الضالعی» فرمانده منطقه نظامی چهارم

* صعده زیر آتش بمباران جنگنده‌های سعودی/ آمار 400 کشته در این حملات/ منابع یمنی می‌گویند که از نیمه‌شب گذشته صعده زیر آتش بمباران جنگنده‌های سعودی است. خبرگزاری خبر یمن آمار کشته‌ها را 400 عدد اعلام کرده اما هنوز منابع دیگر این آمار را تایید نکرده‌اند

* درگیری‌های پراکنده در مرزهای عربستان و یمن: نیروهای مرزی عربستان و قبائل یمنی مستقر در نزدیکی مرزهای مشترک، با یکدیگر در برخی مناطق مانند «جبل تویلق»، «المثلث» و «الحصامة» درگیر شدند

*کشته شدن یکی از فرماندهان نظامی طرفدار «عبدربه منصور هادی» در عدن: سرتیپ «علی ناصر هادی» فرمانده منطقه نظامی 4 در منطقه «التواهی» واقع در استان عدن در درگیری با نیروهای ارتش و انقلابیون انصارالله کشته شد

* تجاوز جنگنده‌های سعودی به «ذمار» در جنوب صنعا 9 کشته و 9 زخمی از جمله 3 کودک برجای گذاشت
* تجاوز جنگنده‌های سعودی به منطقه «کتاف» در «صعده»، 7 نفر از اعضای یک خانواده کشته شدند.
* افزایش شمار قربانیان حمله سعودی‌ها به یک منزل در صعده، به 27 کشته و زخمی

* فرستاده جدید سازمان ملل به یمن ابتدا به پاریس و سپس ریاض می‌رود

* گرت پورتر: رسانه‌های غربی اخبار یمن را به نفع عربستان مخابره می‌کنند/ آمریکا و ناتو عامل اصلی جنگ‌های نیابتی هستند

* 40 روز صبر مردم مقابل 40 روز حمله عربستان/ «صالح الصماد» رئیس شورای سیاسی انصارالله یمن با بیان اینکه تجاوز عربستان خوی وحشی تجاوز و  جنایتکاران آن را به دنیا نشان داد، گفت که مقابل 40 روز تجاوز آمریکایی-عربستانی، 40 روز صبر نامحدود مردم قرار دارد و همین ماسک را از چهره خیلی‌ها برداشت تا چهره حقیقی‌شان آشکار شود.

* خرج مقدسات برای جنگ نامقدس در یمن «سلمانِ آل‌سعود» و خرج آبروی «مکه و مدینه» برای «اجاره ارتش»
* «سعد الحریری» ادعا کرد: سیدحسن نصرالله مسئولیت پرونده انصار الله در یمن را برعهده دارد

* در نشست «شورای همکاری» در ریاض قبل از نشست «کمپ‌دیوید» مطرح شد؛ اعراب به دنبال روابط طبیعی با ایران اما مشروط/ تأکید بر بازگرداندن «هادی»/ تکرار درخواست برکناری «اسد»

* وزیر دفاع قطر: گزینه «عملیات زمینی» فعلا در یمن مطرح نیست

* کمیته‌ اسلامی حقوق بشر خواستار توقف جنایت عربستان در یمن شد

* 43 کشته و 140 زخمی در بمباران بی‌سابقه «صعده»/کوه‌های صعده به شراره‌های آتش بدل شدند

* لغو پروازهای نجران/ تعطیلی تمامی مدارس و آموزشگاه های نجران عربستان در پی اصابت سه خمپاره از خاک یمن
* رایزنی ایران و روسیه درباره اوضاع یمن/تأکید بر راهکار سیاسی

* نصرالله: هیچ کدام از اهداف تهاجم سعودی به یمن محقق نشد

انتهای پیام/ع
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.