Skip to Content

پشت پرده های سیاسی یک گزارش

احمد شهید مدافع حقوق کدام بشر است؟


همزمانی اعلام گزارش احمد شهید با درخواست لغو تحریم ها از سوی طرف های مذاکره کننده با ایران از سازمان ملل قطعاً پشت پرده‌های سیاسی داشته و نشان می دهد که بهانه های غرب پایانی نخواهد داشت.

به گزارش میبد خبر به نقل از راه دانا، احمد شهید، گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، روز پنج شنبه ۱۲ مارس (۲۱ اسفند) در کنار نهادهای مدعی حقوق بشر و در شرایطی که کشورهای غربی و جهان در جریان مذاکرات هسته ای و تلاش برای توافق جامع بین ایران و 5+1 هستند، برای جوسازی و فشار بر ایران، بار دیگر گزارشی سیاسی و در ظاهر حقوق بشری را در ارتباط با مسائل ایران ارائه کرده است.


احمد شهید در گزارش سالیانه خود به شورای حقوق بشر سازمان ملل که قرار است روز دوشنبه آینده (۱۶ مارس) ارائه شود گفته است که دست کم ۷۵۳ نفر در سال گذشته در ایران اعدام شده اند، که این تعداد بالاترین میزان از سال ۲۰۰۲ میلادی به این سو به شمار می رود. گفته شده نیمی از این تعداد به دلیل ارتکاب به جرایمی در ارتباط با مواد مخدر اعدام شده‌اند.


گزارشگر ویژه سازمان ملل از دولت ایران خواسته است تا موضوع لغو صدور و اجرای احکام اعدام را مورد بازنگری قرار دهد.


در حالی احمد شهید در آستانه مذاکرات هسته‌ای اقدام به انتشار این گزارش خود علیه ایران کرده است که دیگر کشور ها هم قانون اعدام را به عنوان یکی از مجازات‌های خود داشته ولی تا کنون هیچ گزارش یعلیه آنها رد نشده است.


از طرف دیگر طی روزهای گذشته رسانه ها اعلام کردند که کشور عربستان تا کنون رکورد دار اعدام بوده است؛ این در حالی است که تا کنون حتی یک گزارش حقوق بشری علیه این کشور صادر نشده است و به خاطر مماشات این کشور با غرب، حتی یک تحریم حقوق بشری علیه این کشور وضع نشده است.


همزمانی اعلام گزارش احمد شهید با درخواست لغو تحریم ها از سوی طرف های مذاکره کننده با ایران از سازمان ملل قطعاً پشت پرده‌های سیاسی داشته و نشان می دهد که بهانه های غرب پایانی نخواهد داشت.


در اوایل به نتیجه رسیدن مذاکرات هم گاهی از سوی کارشناسان مطرح می شد که اگر ایران در زمینه هسته ای با غرب به توافق برسد، بهانه های غربی ها پایانی نداشته و از طرق دیگر ایران را محکوم و تحریم های جدیدی علیه ایران وضع می کنند.


باید خاطر نشان شد که حقوق‌ بشری که امروز علیه ایران مطرح می‌شود، صرفاً به فشار سیاسی است و در پی عدم نتیجه‌گیری در پرونده هسته‌ای به جریان افتاده است.


احمد شهید در سال 2011 به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران انتخاب شد و تا کنون پنج گزارش در خصوص وضعیت حقوق‌بشر در ایران نگارش و قرائت کرده که جمهوری اسلامی نسبت به همه آنها نقد دارد.

علی قاسمیان، مدیر رسانه‌ای مؤسسه راهبردی دیده‌بان در این خصوص اظهار داشته است که اقدام غرب در موضوع حقوق‌بشر علیه ایران که گزارش احمد شهید بخشی از آن را تشکیل می‌دهد، بیش از آنکه به مسائل حقوقی و حقوق‌بشری توجه داشته باشد، یک فشار سیاسی است که موازی با آن یک برنامه گسترده رسانه‌ای را نیز پیگیری می‌کند.


قاسمیان ادامه داد: پاسخ به برنامه رسانه‌ای غرب در موضوع حقوق‌بشر علیه ایران فقط از طریق کار رسانه‌ای ممکن است، ما باید افشا کنیم که احمد شهید که در گزارش‌هایش ایران را به نقض حقوق‌بشر محکوم می‌کند، منظورش از حقوق ‌بشر حقوق تروریست‌هایی همچون عبدالمالک ریگی و اعضای گروهک منافقین است.


پیش از این نیز جمعی از خانواده های شهدای ترور که خانواده های خود را توسط منافقین از دست داده بودند با حضور خود در سازمان ملل از گزارش های احمد شهید علیه ایران انتقاد کرده بودند.


انتهای پیام/ص
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.