Skip to Content

رییس مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها:

ابرهای استان های یزد و کرمان بارور شد


رییس مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها مستقر در استان یزد از بارور کردن ابرهای استان های یزد و کرمان در هفته جاری خبر داد.

به گزارش یزد رسا، رییس مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها مستقر در استان یزد از بارور کردن ابرهای استان های یزد و کرمان در هفته جاری خبر داد.
محمد مهدی جوادیان روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این عملیات با ورود سیستم بارشی در هفته جاری در مناطق جنوب کشور با انجام یک سورتی پرواز در استان یزد و دو سورتی پرواز در استان کرمان با موفقیت انجام شد.

به گفته وی طی هفته آینده نیز در صورت مساعد بودن هوا و ورود ابر و سیستم های جدید بارشی به کشور، این عملیات در دیگر مناطق هدف نیز انجام خواهد شد.

جوادیان اظهار داشت: عملیات باروری ابرها از 17 دیماه امسال در استان های یزد، فارس، آذربایجان شرقی و غربی آغاز شده بود که قرار است ارزیابی نتایج آن بعد از اجرای کامل طرح اعلام شود.

به گفته وی قرار است طرح باروری ابرها مجموعا در هفت استان کشور انجام شود که اصفهان و تهران نیز در زمره استان های یاد شده هستند.

وی با بیان اینکه طرح باروری ابرها تا اردیبهشت ماه سال اینده ادامه دارد اظهار داشـت: آمادگی کامل داریم تا در صورت فراهم شدن شرایط جوی، نسبت به اجرای باروری ابرها در دیگر مناطق پیش بینی شده اقدام نماییم.

وی با بیان اینکه در این مدت حدود 50 مورد پرواز بر فراز ابرها انجام می شود هزینه هر پرواز را یک میلیارد و یکصد میلیون ریال برآورده کرد.

وی، تعداد هواپیمای ویژه باروری ابرها را دو فروند اعلام کرد که هر دو مجهز به تجهیزات باروری ابرها بوده و تنها هواپیماهای موجود کشور برای این عملیات هستند.

این مسوول، یادآور شد: باروری ابرها بین 10 تا 15 درصد در افزایش بارندگی موثر بوده و این رقم طی 10 سال گذشته به همین میزان بوده است.

جوادیان، زمان تاثیر مواد باروری را 20 دقیقه تا 1.5 ساعت پس از زمان تزریق مواد و دامنه آن را در صورتی که شلیک ها به صورت تصادفی انجام شود تا حداکثر 200 کیلومتر از محل تزریق مواد باروری اعلام کرد.

به گفته این مسوول ارتفاع، گستردگی، تراکم، رطوبت، درجه حرارت و میزان آب موجود در ابر و مناسب بودن سمت و سرعت حرکت آن از جمله شرایط لازم برای باروری بارها است.

وی با بیان اینکه باروری ابرها در 42 کشور جهان انجام می شود سابقه این عملیات در برخی کشورهای دنیا را 40 سال و به صورت مستمر اعلام کرد و گفت: نخستین پرواز باروری ابرها حدود 70 سال قبل انجام شد.

انتهای پیام/ع
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.