Skip to Contentبخشدار مرکزی میبد با اشاره به جاذبه‌هاي ديدني «مزرعه کلانتر» به عنوان روستای هدف گردشگری اين شهرستان، از اين روستا به عنوان نمادي از زندگي مسالمت‌آميز اديان مختلف در كشورمان ياد كرد.

به گزارش میبد خبر به نقل از ایسنا، « محمد شیبانی» اظهار كرد: روستای مزرعه کلانتر از توابع بخش مرکزی شهرستان میبدکه در 36 کیلومتری جنوب میبد و 39 کیلومتری شمال یزد و با داشتن 22 خانوار در مجاورت روستای رکن‌آباد و شهرک صنعتی جهان‌آباد میبد قرار گرفته است،  یکی از روستاهای هدف گردشگری شهرستان میبد بشمار می‌آید .

به گفته وی، در این روستا آثاری از آب انبارهای قدیمی و آسیاب های آبی و بقایای قلعه‌های تاریخی بجامانده از دوره ساسانی و دوره پیش از اسلام وجود دارد که یکی از نقاط با ارزش بافت تاریخی شهرستان میبد بشمار می‌آید.

وي همچنين اظهار كرد: این روستا از لحاظ توریستی دارای اهمیت خاصی است چرا كه عمدتاً اهالي آن زرتشتی‌نشین هستند لذا یکی از نقاط کم‌نظیر کشور بشمار می‌آید .

شیبانی ادامه داد:در بافت روستا، خانه‌هایی دیده می‌شود که روی سطح شیب‌دار ايجاد شده و نظام مهندسی خاصی بر این مجموعه حاکم است.

وي در اين باره افزود: خانه‌های این بافت از لحاظ معماری دارای سبک ویژه  و خاصی است که هر خانه دارای دالان‌های طولانی و پلان‌های دو خانه چنان با هم طراحی شده که از فضای پشت بام نمی‌توان آنها را تفکیک کرد .

بخشدار مركزي ميبد خاطرنشان كرد: مزرعه کلانتر از جاذبه‌های دیدنی استان است که هر ساله در ایام تعطیل گردشگران زیادی را جذب خود مي‌كند.

وي با بيان اين كه علاوه بر اين آتشکده روستا و زیارتگاهی که در نزدیکی آن قرار دارد از اماکن مقدس و مذهبی مردمان این روستا به حساب می‌آید و هر ساله جشن‌ها و آيین‌های مقدس زرتشتیان در این روستا برگزار می‌شود،  جشن سده که در صدمین روز زمستان برگزار می‌شود را از جمله اين جشن‌ها خواند.

وي همچنين با اشاره به جشن دیگان که از بزرگترین جشن‌های زرتشتیان است و در دهم دی ماه برگزار می‌شود،  اضافه كرد: مردم روستا در این مراسم میوه‌هایی مانند هندوانه، انار، خربزه، سیب، انگور و تنقلاتی از قبیل آجیل، شیرینی و شربت تهیه می‌کنند و تا پاسی از شب به جشن و شادی می‌پردازند و شب را نیز با نیایش به سپیده می‌رسانند.

شيباني به فروردین‌گاه يكي ديگر از جشن‌های بزرگ زرتشتیان که دهم فروردین برگزار می‌شود نيز اشاره كرد و افزود: جشن پنجی، یکی از مراسمات خاص و ویژه زرتشتیان این روستاست که از تمام نقاط دنیا در این مراسم شرکت می‌کنند در آن به اوستا‌خوانی و مسابقات ورزشی مي‌پردازند و به مدت پنج روز در تیر ماه هر سال آن را به صورت سنتی برپا می‌كنند.

وي تصریح کرد: مزرعه كلانتر به عنوان يك روستاى زرتشتى‌نشين  نمادى از زندگى مسالمت آميز اديان مختلف در كشورمان است چرا كه هر ساله زرتشتيانى از سراسر دنيا با حضور در مزرعه كلانتر در آزادى و امنيت كامل و بدون هيچ مشكلى به آيين‌هاى مذهبى خود مى‌پردازند .

  اين مسئول با اشاره به بافته‌هاي سنتي به عنوان  مهم‌ترین صنایع دستی مردم اين روستای نمونه گردشگري، خاطرنشان كرد: خوشبختانه با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و دولتی در این روستا تاكنون چند واحد بوم‌گردی و محل‌هایي براي اسکان و پذیرایی از گردشگران ایجاد شده و طرح‌‌های مرمت و بازسازی روستا نيز در دست اقدام است.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.