Skip to Content

در همایش مهندسی نامگزینی نام مطرح شد

«فاطمه»و«امیرعلی» اسم محبوب یزدی‌ها/ طالبی: سریال‌ ها الگوساز نامگذاری نوزادان


مدیرکل ثبت احوال استان یزد اسامی «فاطمه» و «امیرعلی» را بیشترین اسامی انتخاب شده برای نوزادان یزدی در سال جاری برشمرد.

به گزارش میبدخبر، سیدمحمد طباطبایی، عصر یکشنبه در همایش مهندسی نامگزینی در یزد با اشاره به اینکه فرهنگ مذهبی مردم در نامگذاری بسیار تاثیرگذار است، اظهار داشت: تبلور فرهنگ دینی و مذهبی مردم یزد در فراوانی نام های انتخاب شده برای نوزادانشان، مصداق این موضوع است.

وی بیان کرد: مردم یزد به دلیل سبقه فرهنگی و مذهبی خود، در اغلب نامگذاری های خود از اسامی ائمه اطهار (ع) و مشتقات آن استفاده می کنند.

وی تصریح کرد: در سال جاری برای نوزادان دختر فراوانی اسامی انتخاب شده در استان یزد به ترتیب مربوط به نام‌ های فاطمه، زهرا، نازنین زهرا، زینب و ریحانه و برای پسران امیرعلی، امیرحسین، ابوالفضل، محمدطاها و علی بوده است.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار یزد نیز در این مراسم اظهار داشت: صدا و سیما و رسانه‌ ها و شبکه‌های اجتماعی تاثیر بسیار زیادی در فرهنگ انتخاب نام دارند به نحوی که با نمایش هر سریال، موجی از انتخاب نام اسامی شخصیت های اصلی سریال برای نوزادان در مناطق مختلف به راه می افتد.

محمدعلی طالبی با تاکید بر اینکه نامهای انتخاب شده توسط والدین نباید مغایر با آموز‌ ه‌های دینی باشد، بر فرهنگ سازی در این زمینه همچنین ایجاد فضای بهتر برای انتخاب نام های اصیل ایرانی در کنار نام های مذهبی و جایگزینی آنها به جای اسامی خارجی تاکید کرد.

فرماندار یزد نیز در این همایش با اشاره به اینکه نام، بخشی از هویت یک انسان به شمار می‌ رود، اظهار داشت: برخی موارد مشاهده شده که نام افراد سبب شرمساری و خجالت آنها بوده در حالی که نام هر فرد هویت او و مایه غرور و شخصیت او است.

محمود شاکری شسمی تاکید کرد: نهادی مرتبط با مقوله فرهنگ‌سازی و تعیین نام باید مردم را به سمتی هدایت کنند که نام‌های برازنده، اصیل، خوب برای فرزندان خود انتخاب کنند و با انتخاب نام نامناسب، هویت فرزندان خود را خدشه‌دار نکرده بلکه باعث ایجاد اعتماد به نفس در آنها شوند.

امام جمعه شاهدیه نیز در این مراسم مراسم با اشاره به انتخاب نام‌های مذهبی در فرهنگ‌های مختلف اظهار داشت: در تمام فرهنگ‌های امروز، نام‌های دینی جایگاه بسیار خوبی دارد زیرا دین شاکله اصلی فرهنگ و ملیت مردم است.

حجت‌الاسلام بشکانی عنوان کرد: متاسفانه برخی نام‌ها عاریتی است و از فرهنگ بیگانه وارد کشور ما شده و حتی معانی نام‌ ها نشان از عاریتی بودن آنها دارد.

منبع: مهر و فارس

انتهای پیام/ع
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.