Skip to Content

مدیر حوزه علمیه تهران:

«حوزه انقلابی»، «حوزه امام شناس» است


حجت‌الاسلام غفوری گفت: غربی ها متوجه شده‌اند که تمدن اسلام با رویکرد مکتب اهل بیت(علیهم‌السلام) توان این را دارد که با تکیه بر استدلال و منطق، و جدال احسن، تمدن غرب را دل خودش هضم نموده و آن تمدن منفعت طلبِ خون ریز را در دیدگان بشریت

به گزارش "میبدخبر"،حجت‌الاسلام والمسلمین حبیب الله غفوری مدیر حوزه علمیه استان تهران شامگاه روز پنجشنبه هشتم مهرماه در اجلاسیه مدیران مدارس علمیه تهران در محل مجتمع فرهنگی شهید همت، با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب در دیدار با مجمع نمایندگان طلاب بر این مطلب تاکید داشتند که حوزه علمیه قم باید انقلابی بماند و در غیر اینصورت نظام از مسیر انقلاب خارج خواهد شد گفت: طبق فرمایش ایشان این مطلب مختص حوزه علمیه قم نبوده، بلکه حوزه‌های بزرگ نیز اینچنین هستند و مقام معظم رهبری نسبت به حوزه علمیه تهران نیز همین نظر را دارند.

حجت الاسلام و المسلمین غفوری با بیان این‌که مقام معظم رهبری توقع دارند حوزه علمیه تهران پای کارِ دین، نظام و انقلاب بیاید و در مسیری که علمای بزرگ و شهدای انقلاب ترسیم کرده‌اند حرکت کند اظهار داشت: این توقع هم به خاطر امر و وظیفه‌ای است که حوزه تهران در این باره بر عهده دارد و هم به دلیل موقعیت شهر تهران و تأثیرپذیری که سایر مناطق از تحولات تهران دارد.

مدیر حوزه علمیه تهران با طرح این پرسش که مگر آنچه که ما در حوزه تحصیل کردیم، و یا تدریس می‌کنیم، چیزی جدای از انقلابی‌گری و روحیه انقلابی است؟ تصریح کرد: عنوان دوباره «حوزه انقلابی» توسط رهبری به دلیل نگرانی‌های پیش آمده از شرایط موجود است.

این استاد حوزه علمیه  خاطرنشان کرد: دین اسلام طرح جامع خداوند متعال برای هدایت بشری است که به عنوان دین اکمل به مسلمین ارائه شده، آغازش همزمان با بعثت پیامبر اکرم(ص) بوده و آخرش انتهای عالم می‌باشد که قرار است پایان عالم منجر به وراثت مستضعفین و مؤمنان و صالحان بر زمین شود.

وی با اشاره به این‌که دشمنان بنا دارند تا اساس کار اسلام را بخشکانند گفت: گرچه نخواهند توانست، ولی آن‌ها فهمیده‌اند که تمدنی بنام تمدن اسلام در حال خیزش مجدد برای فراگیری سراسر عالم است، تا اسلام در همه عالم گسترده شده و همه اقشار محروم بشر را به نحوی تحت تاثیر خود قرار دهد و آنان را در مقابل تمدن منحط، مادی، خون ریز، جلاد، منفعت طلب و فرصت طلب غرب که حاضر است همه بشر را فدای مصالح و منافع مادی خودش کند، قرار بدهد.

مدیر حوزه علمیه تهران خاطرنشان کرد: غربی ها متوجه شده‌اند که تمدن اسلام با رویکرد مکتب اهل بیت(ع) توان این را دارد که با تکیه بر استدلال و منطق، و جدال احسن، تمدن غرب را در خودش هضم نموده و آن تمدن منفعت طلبِ خون ریز را نابود کرده و رسوا سازد، و پوچی و غیر حقیقی بودن آن را اثبات کند. از این رو غربی‌ها تمام عیار برای نابودی اساس اسلام و تشیع مجهز شده‌اند.

حجت الاسلام و المسلمین غفوری با بیان اینکه اسلام همه‌اش سیاسی است، اظهار داشت: مگر می‌شود اسلام را از سیاست جدا کرد؟ و اینکه گفته می‌شود «اسلام سیاسی»، مگر اسلام غیر سیاسی هم قابل تصور است؟

استاد حوزه علمیه با تاکید بر اینکه تمامی اجرای اسلام ممزوج به سیاست، اقتصاد، اجتماع و زندگی بشری است، افزود: آنچه که باید در عرصه جهانی و بین‌المللی اتفاق بیافتد و حاکم باشد تمدن اسلامی است. مگر می‌شود تمدن اسلامی فقط در مسیر تحقق اهداف اولیّه بعثت پیامبر(ص) بوده باشد، و بعد مجموعه اسلام ممزوج به سیاست نباشد؟!

وی افزود: اسلام غیر انقلابی و سکولار دقیقاً همان چیزی است که غربی‌ها طراحی کرده‌اند ولو اسمش حوزه علمیه باشد، در حالی که حقیقت حوزه یعنی روحیه انقلابی‌گری، استکبار ستیزی، و انگیزه تحقق اهداف اسلام، قرآن و اهل بیت(ع) در آن وجود ندارد.

مدیر حوزه علمیه تهران با تاکید بر این‌که حوزه علمیه مسئول تربیت نسل کنونی انقلاب است گفت: نسل کنونی باید شرایط عصر حاضر و موقعیت نظام و انقلاب را در درک کنند و به هدف عالی اسلام توجه کنند که اصلاً ابتداء و انتهای کار کجاست و قرار است چه اتفاقی بیافتد. و مسیر چه مسیری است و ما در کجای این مسیر هستیم. همه این‌ها را باید نسل امروزی بدانند و درک کنند؛ چه جوانانی که در مراکز آموزشی هستند و چه آنان که در جامعه و اجتماع حضور دارند.

وی با بیان اینکه روحانیون و طلاب تهرانی باید از هر حیث متولی تحول فرهنگی شهر تهران باشند، اظهار داشت: اصلاح برخی معضلات فرهنگی و دیگر مشکلاتی که در تهران وجود دارد فقط بر عهده حوزه علمیه تهران است. حتی طلاب جوانی که دارای شرایط لازم برای حضور در اجتماع هستند و توانایی این را دارند که با جوانان و نوجوانان ارتباط برقرار کنند و به سوالات و شبهات آنان پاسخ دهند و در این ارتباط آن‌ها را متوجه تکلیف و وظیفه شرعی و انقلابی‌شان کنند، باید در این زمینه اقدام کنند.

حجت‌الاسلام و المسلمین غفوری با اشاره به مسئولیت حوزه‌های علمیه جهت آماده سازی جامعه و فراهم کردن زمینه‌های ظهور ادامه داد: این موضوع سنگین‌ترین رسالت و وظیفه‌ای است که بر عهده حوزه علمیه می‌باشد. و تبیین این موضوع در شهری مثل تهران به عنوان پایتخت ام‌القرای جهان اسلام بسیار حائز اهمیت است. و بیان اهمیت این مسائل به طلاب بر عهده مدیران محترم مدارس می‌باشد.

این استاد حوزه علمیه با اشاره به فرا رسیدن ماه محرم و آغاز فعالیت مبلغین در این ایام، بیان داشت: امام حسین(ع) همه هستی‌اش را در شرایطی که هیچ چاره‌ای جز این نبود، یکجا برای خدا تقدیم کرد و همه هستی‌اش را برای نجات اسلام فدا کرد.

مدیر حوزه علمیه تهران افزود: بنا بر این ما در قبال اهل بیت(ع) و دیگر علمایی که با تمام وجودشان از مکتب اسلام دفاع کردند، باید ببینیم وظیفه‌مان چیست و چه مسئولیتی بر عهده ما گذاشته شده است. و بیان این مسائل برای طلاب و جوانان و درک شرایط و آگاه شدن آن‌ها به تکالیف‌شان، و مسئولیتی که نسبت به گذشته، حال و آینده دارند، از جمله وظایف حوزه انقلابی است.

وی با بیان اینکه نقش حوزه علمیه در پیشبرد اهداف اسلام بسیار مهم است، گفت: مقام معظم رهبری در دیدار با مجمع نمایندگان طلاب اشاره فرمودند که شکل گیری اصل انقلاب، کار حوزه بود. هم در سطح مرجعیت و هم طلاب. و مرجع تنها و امام تنها قادر به انجام آن نبود. بالعکس طلاب هم اگر وجود امام نبود، نمی توانستند انقلاب را به پیروزی برسانند.

مدیر حوزه علمیه تهران خاطرنشان کرد: امام به همراه بدنه حوزه و همراهی طلاب توانستند این انقلاب را پیش ببرند و اگر بخواهد کار همچنان پیش برود باز هم نیاز به چنین ارتباط، هماهنگی و حمایت از امام است.

حجت الاسلام و المسلمین غفوری با اشاره به نظرات کارشناسانه و دقیق مقام معظم رهبری در مسائل مربوط به اداره و پیشرفت حوزه‌های علمیه، اظهار داشت: هم اکنون جنگ پیش رو با دشمنان اسلام، ماهیتاً فرهنگی و اعتقادی است. و این حجم گسترده از حملات در طول تاریخ بی‌سابقه بوده و مختص به زمان ما می‌باشد. از این رو حفظ و حراست از مرزهای اعتقادی مسلمین همچنان که در طول تاریخ بر عهده علما بوده، هم اکنون نیز بر عهده حوزه علمیه و طلاب و روحانیون می‌باشد.

حجت‌الاسلام و المسلمین غفوری با بیان اینکه «حوزه انقلابی»، «حوزه امام شناس» است، گفت: حوزه انقلابی، حوزه‌ای است که نسبت به امام مسلمین هم شناخت دارد، و هم در عرصه حمایت از او حضور فکری، علمی، منطقی، و در صورت لزوم حضور در جهاد اصغر دارد. و این‌ها رکن و اساس در حمایت از امام مسلمین است.

وی افزود: در عصر غیبت، بنا به فرمایش امام خمینی(ره) ولایت فقیه همان ولایت رسول الله(ص) است. از این رو بدون حضور و محوریت فقیه جامع الشرایط که تنها صورت مشروع تشکیل حکومت در عصر غیبت کبری است؛ تحقق اسلام، و اجرای قوانین اسلامی و قرآنی با رویکرد مکتب اهل بیت(ع) در جامعه امکان پذیر نخواهد بود.

مدیر حوزه علمیه تهران ادامه داد: حاکمیت اسلام با محوریت ولایت فقیه، همان حوزه انقلابی است. بنا بر این وظیفه طلاب و روحانیون در این عرصه بسیار سنگین است. و امیدواریم مدیران مدارس به عنوان فرماندهان حوزه انقلابی، این مسائل را به خوبی برای طلاب تبیین نمایند.

منبع:خبرگزاری شبستان
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

مدیر کل غله و خدمات بازرگانی استان در کارگاه آموزشی نانوایان شهرستان میبد گفت: تعیین سهمیه آرد نانوایان شهرستان میبد مربوط به عملکرد خود نانواهاست و هیچ یک از ادارات دخل و تصرفی در کاهش و یا افزایش...