Skip to Content

به مناسبت اولین سالگرد اسطوره نوحه خوانی ایران؛

«حسین سعادتمند» فردی صاحب سبک در نوحه خوانی ایران/ویژگی نوحه های سعادتمند


حسین سعادتمند نامی آشنا در نوحه خوانی یزد است كه هر کجا صحبت از محرم و عزاداری سیدالشهدا(ع) به میان می آید نام او را در اذعان مردم تداعی می کند.

میبدخبر؛

حسین سعادتمند نامی آشنا در نوحه خوانی یزد است كه هر کجا صحبت از محرم و عزاداری سیدالشهدا(ع) به میان می آید نام او را در اذعان مردم تداعی می کند.

وی که بیش از 30 سال نوحه خوان هیئت فهادان یزد بود در نوحه خوانی از افراد صاحب سبک و تاثیر گذار استان به شمار می آمد.

هنوز هم نوحه های حماسی و شورآفرین وی برسر زبان هر پیر وجوانی جاری است و بعضاً این نوحه ها در استانهای دیگر نیز تقلید می شود.

تنوع خارق العاده در ریتم سینه زنی ، هم خوانی در اجرای نوحه ها ، تسلط فوق العاده اجرا در کوکهای بالا ، فن بیان در دکلمه اشعار ، فراز و نشیب های متناسب با اشعارو ملودی و بکر بودن ملودی نوحه ها از ویژگی های بارز نوحه خوانی سعادتمند بود.

 سعادتمند در سال۵۹  نوحه خوانی را درهیئت فهادان یزد آغاز کرد و اولین نوحه وی  در مدح حضرت عباس با عنوان« ابوالفضل آب آور یتیمان» بود.

در طول سالیان متمادی نوحه خوانی سعادتمند،نوحه های«عازم بود به میدان»«نهاد پا در فرات»«کرب و بلا دشت بلا حسین من کو».نسبت به دیگر نوحه هایش شهرت بیشتری یافت.

سعادتمند عقیده داشت شعرها باید در برگیرنده فضائل و مصیبت های کربلا، ساده و روان باشد تا بتواند تأثیرگذاری بیشتری بر مخاطب بگذارد.

حسین سعادتمند نوحه خوان اسطوره ای  صاحب سبک  یزدی پس از مدت ها دست و پنجه نرم کردن با بیماری سرطان در سپیده دم هفتم مرداد ماه 1393 همزمان با روزعید سعید فطر چشم از جهان فرو بست. 

یزد امـــروز/
رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 4.0 stars out of 5.


علی فاضل
باسلام لازم به توضیح است که هفتم مرداد مصادف با عید فطر نمی باشد عید فطر در 27تیر بود
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۴/۰۵/۹ ۱۹:۳۴

گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.