Skip to Content

با نبود نظارت بر نحوه حمل و نقل مواد معدنی درندوشن؛

«تخریب جاده ها وتصادف» تنها سهمی که مردم ندوشن از معادن این شهر می برند


نبود نظارت بر نحوه حمل و نقل مواد معدنی درندوشن، موجب شده است تنها سهم مردم این منطقه از منابع خدادادی تخریب جاده ها و تصادف باشد.

به گزارش میبد خبر، ندوشن به دلیل دارا بودن معادن غنی انواع سنگهای گرانیت، مرمریت، ، باریت و سنگ آهن به یکی از قطب های سنگ های معدنی در منطقه تبدیل شده است.

علی رغم برخورداری این شهر از مواهب خدادادی و منابع طبیعی متاسفانه نحوه استخراج و حمل و نقل نادرست مواد معدنی، و زیر ساخت ضعیف جاده های روستایی وتخریب وسیع سطوح آنان، تصادفات را در سطح گسترده ای برای بخش و شهروندان رقم زده است .
چند صدکیلومتر راه روستایی ندوشن به دلیل حمل سنگهای معدنی تولیدی معادن به تمامی نقاط کشور، تقریباً تمامی آنها زیر بار ترافیکی محموله های مواد معدنی و سنگ اهن قرار دارند.

بارگیری کامیون ها بدون در نظر گرفتن استانداردهای لازم و با وزنهای غیر مجاز، پارک در حاشیه جاده ها رعایت نکردن قوانین راهنمایی ورانندگی مهم ترین معضلاتی است که این محموله ها برای جاده های ندوشن در پی دار ند وفشار مضاعفی را به سطح جاده ها وارد می سازند ، علاوه بر این بعضاً ریزش بار در سطوح جاده ای و عبور و مرور خودروها ازروی آن و تخلیه و واژگونیهای مربوطه ، موجب تخریب زودهنگام جاده و ابنیه فنی آن می شود.

یکی از مهمترین مشکلاتی که منطقه ندوشن با آن روبروست تخریب بی رویه راه های روستایی و محورهای مواصلاتی است که به دلیل اضافه بار، ریزش بار در جاده ها و تردد بیش از حد کامیونهای معدنی از محورهایی که صرفاً بر اساس آمار خانوار ، مشخصات فنی و مهندسی مربوط به راه های روستایی ، طراحی ، مطالعه و احداث گردیده است.

با وجود برخورداری ندوشن از منابع ارزشمند و واحد معدنی که بخش عمده ای ازتولیدات آن به خارج از استان صادر می شو د، در حال حاضر ندوشن وروستاهای اطراف از منابع درآمدی معادن هیچ عایدی ندارد وسود کلان آن به جیب معدن داران واریز می شود و سهم شهروندان این بخش و مناطق محروم آن ، تنها ، تخریب، ویرانی وتصادف است و این در حالی است که سالانه میلیاردها ریال اعتبار شهرستان صرف بازسازی و نگهداری راه های روستایی می شود که محموله های معدنی تخریب کرده اند ؛ همچنین عبور وسایل نقلیه سنگین وتخریب معابر و خیابان های سطح این روستاها ، مردم را به ستوه آورده است

مسیرهای سورک به ندوشن – جاده ندوشن به فولاد الیازی ، مسیر هفتهر از بحرانی ترین مسیرهای هستند که با این معضل رو به رو می باشند.

با عمل به آیین نامه اجرایی قانون معادن ایران و اتخاذ راهکارهایی جهت اخذ عوارض از معدن داران برای نگهداری و بهسازی راه های دسترسی به معادن، ایمن سازی و تقویت راه های ارتباطی با تعریض و آسفالت شانه راه ها ، احداث باسکول درمعادن برای کنترل میزان بار کامیون ها و استقرار باسکولهای سیار در نقاط مختلف برای کنترل و جلوگیری از حمل اضافه بار از اقداماتی است که می تواند در حل این معضل موثر واقع شود.

انتهای پیام/اد
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گزارش گزارش

امام رضا (ع) به بهداشت بسیار اهتمام می‌ورزید و افزون بر بهداشت دهان و دندان، از عطر و گلاب نیز استفاده می‌کرد تا خوشبو باشد.
محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک» برای مقابله با این بیماری‌ها توصیه می‌شود.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، با اشاره به ضرورت جلوگیری از ته دیگ سیب زمینی برشته شده، گفت: ته‌دیگ سیب زمینی در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود.