بازگشت به صفحه کامل

رئیس اداره اوقاف میبد خبر داد؛

درآمد 800 میلیون تومانی موقوفات میبد در سال 96


رئیس اداره اوقاف شهرستان میبد با اشاره به اینکه استان یزد از نظر رقبات وقفی رتبه 5 و از نظر درآمد رتبه 12 کشوری را داراست، از درآمد 800 میلیون تومانی موقوفات میبد در سال 96 خبر داد.

خلیل دلاوری در گفتگو با خبرنگار میبد خبر، با بیان اینکه موقوفات جدید می تواند نیازهای روز جامعه را تامین کند، بیان داشت: امروزه در مسائلی مانند تامین مسکن برای نیازمندان، کمک به افراد بی بضاعت، اشتغال و حتی پارکینگ های شهری، واقفین گرامی می توانند گره از مشکلات مردم باز کنند.

وی افزود: اصولا در نیت های موقوفاتی که قبلا صورت گرفته اند، نمی توان تغییری صورت داد و اداره اوقاف و امور خیریه نیز به نوعی امین موقوفات می باشد اما برای موقوفات جدید می شود برنامه ریزی بسیار بهتری مبنی بر تامین نیازهای روز جامعه انجام داد.

دلاوی با بیان این نکته که 8 وقف جدید از سال گذشته تاکنون در میبد ثبت شده، اظهار داشت: استان یزد از نظر رقبات وقفی رتبه 5 و از نظر درآمد رتبه 12 کشوری را داراست. مزروعی بودن بیش از ۸۰ درصد موقوفات و خشکسالی های اخیر باعث کاهش درآمد موقوفات شده است.

رئیس اداره اوقاف شهرستان میبد با اشاره به درآمد 800 میلیون تومانی اوقاف شهرستان در سال گذشته ابراز داشت: از این میزان 400 میلیون تومان مربط به درآمد موقوفات و مابقی درآمد امامزاده ها بوده است. طبق قانون 77 درصد درآمد موقوفات به حساب خود موقوفه، 8 درصد حق تولیت، 10 درصد در اختیار مدیران کل و 5 درصد هم صرف نشر فرهنگ وقف و دین می شود.

وی ادامه داد: با پیگیری های صورت گرفته در سال قبل توانستیم بدهی ۱۵۰ میلیونی آموزش و پرورش به اوقاف را دریافت کنیم که البته به خاطر معوق شدن اعتبارات دولتی به این اداره از سال قبل تاکنون دریافتی نداشتیم.

دلاوری اشاره ای به تدوین طرح جامع امامزاده های شهرستان داشت و گفت: طرح جامع امامزاده ها نیز از طرف سازمان اوقاف کشور در حال پیگیری می باشد و در این طرح با برنامه ریزی خوبی که صورت می گیرد، مسائل عمرانی، فرهنگی و توسعه در امامزاده ها کاملا روی نظم و چارچوب خاص خود پیش می رود، و این موضوع باعث جلوگیری از هدر رفت هزینه ها نیز می شود.

رئیس اداره اوقاف شهرستان میبد تصریح داشت: متاسفانه هیئت امنای برخی از امامزاده ها با سازمان اوقاف همکاری و مساعدت کامل را ندارند و این موضوع باعث شده است که در پیاده شدن طرح جامع امامزاده ها مشکلاتی پیش بیاید، اما بنا به تاکیداتی که از طرف سازمان اوقاف صورت گرفته است باید این طرح پیاده سازی شود.

وی در پایان در خصوص طرح اعزام مبلغ اذعان داشت: طرح اعزام مبلغ نیز به تازگی با حضور سه روحانی کارشناس اجرا شده که در حدود ۲۰ مدرسه میبد تحت پوشش قرار گرفته است، این در حالی است که اجرای نیات موقوفه های قبلی بر سر جای خود هستند و این طرح ها، موقوفات آزادی هستند که روحانی کارشناس‌ها را در این محورها فعال می کنیم.

انتهای پیام/اد
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.