بازگشت به صفحه کامل


آغاز به کار دومین جشنواره قصه‌گویی «چله قصه ‎ها» در میبد


مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان یزد از آغاز به کار دومین جشنواره قصه‌گویی استان با عنوان «چله قصه‌ها» در شهرستان میبد با محوریت قصه‌های بومی و محلی خبر داد.

به گزارش میبد خبر، «سید حسین پیغمبری» در حاشیه افتتاحیه این مراسم که صبح امروز در سالن فیروز آموزش و پرورش شهرستان میبد آغاز شد، اظهار کرد: دومین جشنواره قصه گویی استان با عنوان چله قصه ها در شهرستان میبد با محوریت قصه های بومی و محلی آغاز به کار کرد.

وی با بیان این که اولین جشنواره قصه گویی استان سال گذشته در تفت آغاز شد، گفت: این جشنواره سال گذشته به صورت فرایندی آغاز شده و تا اختتامیه جشنواره قصه گویی میبد ادامه دارد که در آن، قصه‌ها ابتدا انتخاب و در زمان برگزاری اجرا و به صورت مهرواره‌ اجرا می‌شوند.

وی افزود: البته در این مهرواره تعدادی قصه‌گو در بخش‌های مختلف انتخاب و به مدت ۱۰ ماه در مناطق محروم و حاشیه نشین شهر قصه‎‌های بومی محلی را اجرا کرده‌ و امتیاز دریافت کرده‌اند که در اختتامیه امسال در شهرستان میبد، معرفی و به آنها جوایزی اعطا می‌شود.

پیغمبری با اشاره به تداوم این روند و فرایند، تصریح کرد: این روند از امروز در شهرستان میبد آغاز و بعد از اختتامیه، قصه‌گویان به رقابت خواهند پرداخت و در هر بخش، سه نفر همزمان و هم ردیف هم  انتخاب و در مناطق مختلف قصه‌گویی خواهند کرد و نهایتاً سال آینده در اختتامیه جشنواره بافق رتبه‌های برتر انتخاب می‌شوند.

وی تنها تفاوت دومین جشنواره قصه‌گویی در شهرستان میبد را طرح «خش خش می‌رسد» عنوان کرد و گفت: علاوه بر این که قصه‌گویان در مناطق محروم و حاشیه‌نشین شهر قصه می‌گویند در مکان‌های سنتی یزد هم اجراهایی را خواهند داشت به طوری که این اجراها منجر به دریافت رتبه‌ها و امتیازاتی برای آن‌ها می‎شود.

این مسئول افزود: امیدوار هستیم با این حرکت، قصه‌‎های سنتی و بومی محلی یزد که طول محور مشاهیر و معارف، تاریخ، ابنیه‌های تاریخی و خرده فرهنگ‌هاست، جمع‌آوری و در آینده به صورت مکتوب به جوانان و نوجوانان سرزمین به یادگار گذاشته شود.

مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان در پایان خاطر نشان کرد: امسال ۲۴۰ قصه به دبیرخانه جشنواره راه پیدا کرده که از کل شهرستان‌های استان ۹۲ قصه انتخاب و در رده‌های سنی پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها، زنان و مردان آموزش و پرورش، کودکان و نوجوانان و بخش ۹۰ ثانیه آزاد اجرا خواهند داشت.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.